V Evropě došlo na výběr zisků. Zámořský trh se inspiruje…

Na evropských trzích dnes dochází podle očekávání k vybírání zisků. Investoři si přece jen po silném růstu v Evropě berou své zisky. Nervozita ohledně cen ropy, vývoje na Ukrajině a také snížení ratingu Ruska od agentury S&P odradila další kupce od nástupu do pozic na současných vysokých úrovních. DAX ztrácí přes 1 %, stejně jako index evropských akcií EU Stoxx 50. Na poklesu se nejvíce podílejí akcie Phillips, které propadly o bezmála 6 % poté, co společnost snížila výhled hospodaření pro rok 2015, navíc výsledky Siemensu za 4Q14 investory také příliš nenadchly a tak akcie ztrácejí okolo 3 %. Banky jsou dnes po silné rally pod prodejním tlakem, například Deutsche bank -3,8 % nebo SocGen -3,6 %.

Pražská burza mírně klesá, index PX odepisuje 0,4 % hlavně kvůli propadům bank. Erste ztrácí 2,4 % a Komerční banka 0,7 %, naopak ČEZ roste o 1 % a atakuje úrovně okolo 590 korun. Také akcie O2 slušně rostou. Nyní posilují o vice jak 2 % a mažou silné ztráty, které akcie utrpěla minulý týden. VIG po oznámení selektivních výsledků za 4Q14 mírně klesá, akcie ztrácejí okolo 0,5 %.

Okolní trhy se drží na kladných hodnotách, v Polsku po včerejším propadu rostou banky BZW +2,6 %, Getin +4,6 %, PKO +1,4 % a ropné firmy PKN +1,8 % a Lotos +1,8 %, v Maďarsku mají slušnou výkonnost MTEL, MOL a Richter Gedeon. Polský index WIG20 roste aktuálně o 0,4 % a maďarský BUX o 0,1 %.

Futures na americký index S&P500 jsou nyní -0,6 %, když investoři reaguji na horší data Microsftu za 4Q14 (po závěru -4,5 %), který si již vysloužil několik „downgradů“ od investičních bank. Například Citigroup snížila doporučení na „prodat“ a Goldman Sachs stále drží své prodejní doporučení při snížení cíle z 39 na 38 USD.

Newsletter