V Evropě jsou dnes v jasné převaze kupci, růstu bank v Praze vládne KB

Evropské akciové trhy si během pondělní seance připisují výrazné zisky, kdy například německý index DAX roste o 1,7 %, britský FTSE o 0,9 % a francouzský CAC 40 zhruba o procento. Pozitivní sentiment přineslo uklidnění geopolitického rizika, především pak po prohlášení Moskvy, která uvedla, že na Ukrajinu nepošle další jednotky, a tak krátkodobě „přeprodané“ úrovně dokázaly přilákat dostatek kupců.

Výrazné zisky si již během páteční seance připsaly zámořské indexy, na které dnes navázaly asijské trhy a poté Evropa. V centru nákupních objednávek jsou těžaři a utility. Více jak 2% zisk si připisuje Rio Tinto, více jak 3 % pak Anglo American. Z utilit se daří o více jak 1 % růst německé energetice E.ON, která se obchoduje u 13,3 EUR za akcii.

Z bankovních zástupců si 3% zisk připisuje nizozemská bankovní skupina ING a o 1,6 % roste belgická KBC. Ještě lépe si vede italská Banco Popolare, která po reportovaných kvartálních výsledcích roste o 8,3 %.

Na pražské burze dnes růstu vévodí především bankovní zástupci, kdy akcie Komerční banky rostou o 3,6 % k resistenční úrovni 4 700 Kč za akcii. Západoevropský sektor následuje i rakouská Erste, která se posouvá o 1,2 % výše a obchoduje se u 540 Kč.

Nad 590 Kč se posouvá i ČEZ, který za objemu ve výši 126 mil. Kč roste o 0,75 %. Společnost zítra před otevřením trhu zveřejní hospodářské výsledky za druhý kvartál. Z menších titulů o téměř 5 % posiluje mediální skupina CETV, která se obchoduje u 51,7 Kč.

V červených číslech je po raketovém růstu z minulého týdne těžařská společnost NWR, která tak „vyklesává“ k 4,15 Kč. Celkový objem na trhu aktuálně dosahuje 442 mil. Kč. 

Newsletter