Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

V jaké fázi je ekonomický cyklus v USA?

Ekonomická expanze v USA pokračuje nepřetržitě již devět let. To je z historického pohledu téměř rekordně dlouho a mezi ekonomy i investory převládá názor, že se růst americké ekonomiky tedy nutně blíží ke svému cyklickému vrcholu. Jestli tomu tak bude se dozvíme jako obvykle až s větším zpožděním na základě ekonomických dat. Ekonomická věda je totiž v otázce těchto předpovědí notoricky nepřesná.

Existuje však i alternativní pohled na to, v jaké fázi se ekonomický cyklus v USA zrovna nachází. Zde předkládám základní argumenty:

Každý, kdo sleduje podrobně americké společnosti, tak ví, že v letech 2015-2016 byl americký výrobní sektor v poměrně citelné recesi. Částečně to souviselo s velkým propadem cen komodit. Ted jsme naopak v situaci, kdy se výrobní sektor z této recese nejenže vymanil, ale poměrně znatelně nabírá na tempu.

Sektor rezidenční výstavby stále běží jen na půl plynu a má daleko k přehřátí.

Recese v letech 2008-2009 byla tak hluboká, že se dalo očekávat, že bude dosti dlouho trvat, než ekonomika dožene, co tenkrát ztratila.

Růst HDP v USA v letech od Velké finanční krize je výrazně pomalejší, než byl průměrný růst v dekádách před ní. Čím pomalejší růst, tím déle může trvat vzestupná fáze cyklu.

Za poslední rok se dolar poměrně výrazně propadl. To výrazně pomáhá ekonomickému růstu v USA (i ziskům firem) i přesto, že americká ekonomika je převážně orientovaná na domácí trh.

Snížení daní a s ním související repatriace hotovosti držené americkými firmami v zahraničí bude znamenat silný prorůstový impulz a první příznaky jsou již dobře viditelné.

Zrychlené odpisovaní investic pro daňové účely, které je součástí daňové reformy, výrazně zatraktivňuje investice obecně a zvyšuje firmám volné cash flow. Tato účetní změna může mít ještě silnější vliv na růst ekonomiky než snížení daňové sazby.

Nižší daně pravděpodobně přinesou i větší rozpočtové deficity. Z krátkodobého hlediska jde o další prorůstový impulz.
Když to všechno sečteme a podtrhneme, je docela možné, že konec růstového cyklu americké ekonomiky je ještě daleko před námi.

Necháme se překvapit. 

 

Newsletter