V pouhé desítce zemí světa je dnes skutečný mír

Svět se stává stále nebezpečnějším místem k životu. Podle autorů Světového indexu míru může být důkazem pouhých 10 zemí, které v současné době nejsou zapojeny v žádném konfliktu. Zhoršující se konflikt na Středním východě, nedostatečné řešení uprchlické krize a zvýšení počtu úmrtí při velkých teroristických útocích – to vše přispělo k tomu, že rok 2016 je globálně doposud méně klidný, než rok předešlý. Zemí, které žijí skutečně v míru – jinými slovy, nejsou zapojeny v žádném střetu ať už interně nebo externě, oproti roku 2014 ubylo.

Podle Institutu pro ekonomiku a mír – think-tanku, který index posledních deset let publikuje a na jehož průzkum upozornil The Independent, lze mezi tyto země zařadit pouze Botswanu, Chile, Kostariku, Japonsko, Mauritius, Panamu, Katar, Švýcarsko, Uruguay a Vietnam.

Brazílie je zemí, která z tohoto listu vypadla a před olympijskými hrami v Riu představuje vážné obavy. Ale snad nejvíce pozoruhodný výsledek letošního vydání je to, do jaké míry táhne dolů zbytek světa situace na Středním východě.

Island se stal znovu nejvíce klidnou zemí světa. Následuje jej Dánsko, Rakousko, Nový Zéland a Portugalsko. Nejvíce neklidnou zemí byla opět zvolena Sýrie.

Index naznačuje, že 81 zemí se v minulém roce stalo klidnějšími, zatímco v 79 se situace zhoršila. Na rozdíl od minulých let je zde patrný jasný trend, kdy se klidnější země dále zlepšují, zatímco méně mírumilovné země se dále zhoršují – což produkuje, jak autoři nazývají – větší „mírovou nerovnost“.

Index dále poukazuje na to, že se v posledních 12 měsících zhoršila politická nestabilita v 39 zemích, včetně Brazílie. Ta klesla na žebříčku o pět míst na 105. příčku ze 163 zemí, které jsou ve studii zahrnuty. Důvod? Nárůst počtu lidí ve vězení, počet bezpečnostních pracovníků nasazených státem a také mírné zvýšení teroristické činnosti. Autoři studie si zároveň dovolují pochybovat o tom, jak se jim povedou zvládnout Olympijské hry.

Olympiáda v Riu čelí karnevalu neobvyklých problémů

Hodí se také zdůraznit, že index znovu identifikoval Evropu jako nejvíce klidnou oblast světa, která je zároveň domovem sedmi z top 10 nejklidnějších zemí seznamu. Ačkoli se Evropa jeví jako nejvíce klidná oblast světa, země jako Británie, Francie, Belgie a další jsou těžce zapojeny do vnějších konfliktů především na Středním východě a také čelí rostoucí hrozbě mezinárodního terorismu.

Newsletter