V Praze dnes zářily banky, PX přidal 1,7 %

Pražská burza dnes po vzoru všech rozvinutých trhů prožila slušnou rally a index PX vystřelil o 1,71 %. Bankovní tituly byly podle očekávání tahouny dnešní seance. Erste vylétla o 3,42 % a Komerční banka o bezmála 2 %. Bankovnímu sektoru nejen v Čechách, ale v celém regionu velice pomohlo dnešní nečekané oznámení Bank of Japan, že navýší objem QE o 10 až 20 biliónů jenů ročně. ČEZ, který se obchodoval celý den bez větších změn, nakonec zakončil dnešní seanci růstem o 1,17 % na 614 korunách a na chvíli se dokonce dostal na dostřel k 620 korunám. Philip Morris byl opět pod prodejním tlakem zahraničních investorů a i akcie O2 neudržely úroveň 250 korun a odepsaly nakonec více než 1 %. Objem obchodů byl dnes opět nadprůměrný a dosáhl 748 miliónů korun.

Polské akcie přidávají 0,87 %, když opět zabraly utility. PGE a Tauron rostou o 3 % a menší bankovní domy Getin a Millenium bank přidávají zhruba 2,5 %. Velké polské bankovní domy PEKAO nebo PKO mají smíšenou výkonnost poté, co SocGen snížila své doporučení nebo cílovou cenu pro zmíněné tituly. KGHM svou výkonností také neoslnilo, důvodem byly výrazné poklesy ceny mědi a stříbra na světových trzích po skokovém posílení amerického dolaru.

Maďarský index BUX +0,35 % dnes roste nejméně z celého regionu. Zaostávaly hlavně akcie Richter Gedeon, které dokonce spadly do červených čísel -0,4%, a ani MOL nebo OTP se nijak zvlášť nepředvedly a posílily pouze o zhruba 0,3 %. Nejvíce investory svým růstem o 5 % potěšil Magyar Telekom. Tento titul silně zareagoval na zprávu ministerského předsedy Orbána, že vláda ještě bude o dani z internetu jednat a že současný návrh není rozhodně definitivní.

Newsletter