V roce tygra dostaly trhy zabrat. Letos snad pomůže králík

Zdroj: Depositphotos

V Číně začal nový lunární rok. Je to rok králíka. V loňském roce tygra dostaly trhy hodně zabrat, proto doufám, že letošek přinese novou energii. 

Podle čínské tradice je králík velmi jemné a chytré zvíře. Není sice nejsilnějším z dvanácti zvířat, ale svým šarmem a rychlostí přitahuje dobré vlastnosti, jako jsou peníze, partnerství a úspěch. Očekává se obecně, že letošní rok bude pravděpodobně klidný a mírný a přinese energii, která pomůže těm, kteří hledají vyrovnanější život. Mohla by se mírnost králíka promítnout do zisků na trzích? Mohla by být chytrost králíka znamením, že aktivní správa může investorům pomoci v orientaci v tomto roce? To ukáže čas.

Otevření Číny má zásadní význam pro hospodářský růst Asie

Zatímco inflace a politika centrálních bank jsou rozhodujícími faktory, které budou v letošním roce určovat hospodářský růst hlavních vyspělých ekonomik, domnívám se, že rozhodujícím faktorem pro hospodářský růst Asie bude znovuotevření Číny. S potěšením jsem zaznamenala, že náměstkyně výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) Gita Gopinathová potvrdila náš názor, že by v Číně od druhého čtvrtletí mohlo dojít k prudkému oživení hospodářského růstu.

Mnozí očekávají, že Čína bude v letošním roce rozhodujícím faktorem nejen pro růst v Asii, ale i pro globální hospodářský růst. Kristalina Georgievová, výkonná ředitelka MMF, uvedla, že úspěšné obnovení čínské ekonomiky „je velmi pravděpodobně nejdůležitějším faktorem pro globální růst v roce 2023. Má to obrovský význam.“

Povzbudily mě také komentáře čínského vicepremiéra Liu He na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Ve své výzvě investorům řekl vše podstatné: „Čínská realita ukazuje, že otevření se světu je nutností, nikoliv účelovostí. Musíme se otevřít šířeji a zajistit, aby to fungovalo lépe.“ Kromě toho přítomné ujistil, že „podnikatelé, včetně zahraničních investorů, budou hrát rozhodující roli, protože jsou klíčovými prvky tvorby společenského bohatství“. Někteří mohou být skeptičtí k tomu, že regulační politika v tomto roce splní tato očekávání, ale domnívám se, že zmírnění lockdownů a omezení souvisejících s COVID-19 je velmi přesvědčivé.

Rychlý jako králík?

Králíci jsou jemní a chytří, ale rychlí. Rychlost bude letos důležitá, protože doufám, že se rychle stanou dvě klíčové věci:

  1. Chtěla bych, aby se centrální banky rychle spokojily s tím, jak moc zkrotily poptávku a kontrolovaly inflaci, a ukončily cyklus zpřísňování dříve, než utlumí poptávku natolik, že to ekonomiku poškodí.
  2. Chtěla bych, aby v Číně rychle klesl počet případů nákazy COVIDem, který tedy pravděpodobně vzroste v důsledku cestování během oslav nového lunárního roku, a uvolnila se tak cesta k silnějšímu hospodářskému růstu.