Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

V USA rostou mzdy a posiluje dolar

Klíčové body

  • Podle posledních měření rostla zaměstnanost v nezemědělských sektorech USA nad očekávání.
  • Silný trh práce uvolňuje ruce Fedu, který může pokračovat ve svém plánu normalizace měnové politiky.
  • Dolar se pohybuje blízko paritě s eurem. Rostoucí averze k riziku na trzích hovoří ve prospěch silného dolaru.
Zdroj: Depositphotos

Podle posledních měření vzrostl v červnu počet nových pracovních míst v nezemědělských sektorech USA o 372 tisíc. Nezaměstnanost dosáhla 3,6 %. To je stejná hodnota jako v posledních čtyřech předcházejících měsících. Počet nezaměstnaných tak činí zhruba 5,9 milionu. Hodnoty z trhu práce jsou tak velmi podobné, jako byly v únoru roku 2020, tedy před vypuknutím první vlny pandemie viru COVID-19. Trh práce v USA je v dobré kondici.

Výsledek měření klíčového indikátoru tzv. non farm payrolls byl nad očekávání dobrý. Trhy očekávaly růst zaměstnanosti o zhruba 268 tisíc, což je o 104 tisíc méně ve srovnání se skutečně naměřenou hodnotou. Dobrá zpráva z konce minulého týdne zásadně nepohnula s kurzem dolaru. Bude zajímavé, jak tuto informaci obchodníci přes víkend zpracovali a jak se bude kurz dolaru začátkem tohoto týdne dále vyvíjet.

Míra nezaměstnanosti mezi hlavními skupinami amerických pracovníků se výrazně nemění. Nezaměstnanost dospělých žen a mužů se pohybuje lehce pod průměrem na hodnotě 3,3 %. Počet dlouhodobě nezaměstnaných osob se už několik měsíců v řadě pohybuje okolo 1,3 milionu nezaměstnaných osob a tvoří tak 22,6% podíl na celkovém počtu nezaměstnaných. Naopak počet zaměstnanců, kteří pracují na částečný úvazek z důvodu nedostatku zakázek se proti předpandemických hodnotám snížil o více než 700 tisíc. Rostla také průměrná mzda.

Významný růst zaměstnanosti v nezemědělských sektorech a obecně dobrý stav amerického trhu práce jde proti obavám z výrazného zpomalení americké ekonomiky v příštích měsících. Tento scénář, i přes pokles pravděpodobnosti jeho naplnění, stále nelze vyloučit.

Dobrá situace na trhu práce svým způsobem uvolňuje ruce americkému Fedu, který při svém rozhodování vedle vývoje cenové hladiny přihlíží také k situaci na trhu práce. Zástupce Fedu Christopher Waller dodává, že centrální banka by měla potřebné vysoké navýšení úrokových sazeb v USA dělat v době, kdy je ekonomika silná a dokáže negativní vliv růstu sazeb lépe absorbovat.

Fed tak může pokračovat ve svém plánovaném navyšování úrokových sazeb za účelem zpomalení vysoké americké inflace, která zřejmě ještě nedosáhla svého vrcholu. V současnosti trhy počítají s navýšením úrokových sazeb o 75 bodů na červencovém setkání. Na druhou stranu, stále existuje riziko zpomalení normalizace americké měnové politiky ve zbytku roku, a to v případě, že výsledky měření kondice americké ekonomiky budou ukazovat výrazná zhoršení.

Dolar je nyní v dobré pozici, i díky silnému trhu práce, a pohybuje se tak velmi blízko paritě proti euru. Kurz eura trpí kvůli problémům s dodávkami a růstem cen plynu. Na trzích je proto cítit nervozita a růst averze k riziku, což vyznívá ve prospěch silnějšího dolaru. Ten by se tak mohl výhledově na paritu proti euru podívat, ba dokonce i prolomit.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0135 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 107,39 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0097 do 1,0223 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,34 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,39 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,56 až 24,75 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,03 do 24,46 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView