Varoufakis je zpět. Radí britské Labour party

Pamatujete Yanise Varoufakise? Řecký, marxistický ekonom a bývalý ministr financí. Byl jednou z osobností, kterou „vystřelila“ řecká krize. Teď využívá schopnosti, které ho stály práci a donesly Řecko téměř k odchodu z eurozóny, na pomoc britské Labour party, píše ve svém komentáři CNBC.

Jeremy Corbyn, předseda Labour party, prozradil londýnským novinám, že se Varoufakis setkal se stínovým ministrem Johnem McDonnellem a bude straně v „jistých záležitostech“ radit. V rozhovoru pro Islington Tribune, leader Labour party poznamenal, že měl o Varoufakise zájem díky jeho zkušenostem z Evropy – jednání s ECB, s Evropskou komisí, ale i s Mezinárodním měnovým fondem. Corbyn také uvedl, že ačkoliv Británie není součástí eurozóny, strana by mohla čerpat inspiraci z Varoufakisovy opozice vůči škrtům ve výdajích.

Exministr financí Varoufakis: Hospodářské reformy v Řecku selžou

V reakci na novou roli Varoufakise, poznamenal generální tajemník ministerstva financí a člen vládnoucí Konzervativní strany Greg Hands, že tento krok byl omyl. „Říká to vše, co potřebujete vědět o hospodářské strategii Labouristů. Jeremy Corbyn říká, že se mohou „učit z jeho zkušeností v Evropě“, ale tato zkušenost byla jedna z nejhlubších recesí, kapitálový útěk, banky, které byly nuceny mít zavřeno, a vláda, která měla problém zaplatit zaměstnance veřejného sektoru a důchody,“ nechal se slyšet Hands. Posměch sklidilo Varoufakisovo angažmá od Davida Camerona.

 

Letos v únoru a symbolicky v Berlíně oznámil ekonom a bývalý řecký ministr financí Janis Varoufakis vznik panevropského hnutí, které má zabránit rozpadu Evropské unie. „Demokracie nebo dezintegrace,“ vidí Varoufakis jediné dvě cesty budoucího vývoje pro Evropu. Cílem jeho hnutí je do Evropy do roku 2025 vrátit demokracii.

„Evropská unie se rozpadá a to poměrně rychle. Proces depolitizace rozhodování v centru Evropy probíhá po desetiletí, byrokracie a technokracie se rozvinuly do autoritářství,“ uvedl Varoufakis v únoru při představení nového hnutí DiEM 25 – Democracy in Europe Movement 2025.

Za fatální selhání označil Varoufakis neschopnost Evropy uplatňovat silnou jak hospodářskou tak také imigrační politiku. Varoval před návratem hranic a národních států, novým budování zdí. Současné posuny v EU mu připomínají 30. léta.

Varoufakis chce Evropě vrátit demokracii. Založil hnutí

Newsletter