Varování z trhu práce k Fedu. Dolar k euru nad 1,1

(Aktualizováno 15:13) Americká ekonomika v březnu vytvořila 126 tisíc nových pracovních míst. To je extrémně slabý údaj v porovnání s očekávanými 245 tisíci a nejnižší číslo od roku 2012. Nepříjemné překvapení doplňuje revize zprávy z měsíce února – ta původně přinesla skvělý údaj o vytvoření 295 tisíc pozic, který byl dnes „umírněn“ na 264 tis.

Wall Street dnes nemá prostor k bezprostřední reakci, jelikož zůstane z důvodu velikonočních svátků uzavřena a otevře až v pondělí. Futures na americké akciové indexy nicméně zhruba procento (v případě S&P 500) ztrácí. Skokově zareagoval dolar, který s horšími daty oslabil a po prolomení hranice 1,1000 vůči euru posunul denní minimum na 1,1027 EURUSD. Sázky na brzké zvýšení sazeb centrální bankou Fed tímto totiž dál slábnou.

Na americký trh práce dolehlo extrémně chladné počasí z počátku roku, s ním související slabší výdaje spotřebitelů a pokles korporátních zisků. Měsíční statistika nově vytvořených míst poprvé po 14 měsících klesla pod úroveň 200.000 a je hluboko pod průměrem za poslední rok, který činí 269 tis.

Americký trh práce ztrácí tah. Signál před pátkem?

Růst pracovních míst táhl zcela soukromý sektor, kde za březen vzniklo 129 tisíc míst, což značí naopak úbytek míst v sektoru veřejném. Ve středu zveřejněná statistika soukromé organizace ADP přinesla informaci o vytvoření 189 tisíc míst – i ta zklamala analytická očekávání a navíc po šesti měsících sestoupila pod hranici 200 tisíc. ADP vyhodnocuje údaje pouze ze soukromého sektoru americké ekonomiky, zatímco pravidelná měsíční zpráva z pera federální vlády bere v potaz sektor jak soukromý tak veřejný (mimo zemědělství).

Procentuální míra nezaměstnanosti dle očekávání zůstala na úrovni 5,5 procenta. Určitým světlým místem v reportu může být mírně rychlejší růst mezd oproti očekávání. Mzdy se meziměsíčně zvýšily o 0,3 % a meziročně o 2,1 %. Analytici očekávali, že stoupnou o 0,2 % resp. o rovná 2 %. 

Newsletter