Varufakisova „nabídka“: Nežádejte úspory a dohodneme se

(Aktualizováno 8:30) Přísná úsporná opatření, na nichž trvají zahraniční věřitelé, jsou jediným důvodem, proč Řecko není s to uzavřít dohodu ani po čtyřech měsících vyjednávání. Ve zveřejněném článku na názorovém portálu Project Syndicate  to napsal řecký ministr financí Janis Varufakis. Adresován je nepřímo eurozóně a Mezinárodnímu měnovému fondu.

„Vytrvalá snaha věřitelů prosadit ještě přísnější úsporná opatření, a to i na úkor reforem, nemá nic společného s posunem Řecka na životaschopnou ekonomickou cestu. Zároveň vyjadřuje pochybnosti o jejich skutečné motivaci,“ píše Varufakis s tím, že to bude úkol pro „budoucí historiky“. 

Varufakis se ve svém textu znovu snaží vyvrátit údajný mýtus, že Atény nejsou ochotné zavést reformní ekonomický program, kvůli čemuž ztrácejí důvěru a dobrou vůli svých evropských partnerů. 

Varufakis: Řecku by mohla pomoci ECB

„Realita je úplně jiná,“ píše řecký ministr financí. „Naše vláda chce zavést plán, jenž zahrnuje všechny reformy, které podporují evropské ekonomické think-tanky,“ dodává. Souběžně s tím prý má vláda v Aténách jedinečnou možnost udržet si podporu řeckého lidu. 

Co je podle Varufakise zapotřebí? Nezávislý daňový systém, trvalý a přiměřený přebytek primárního rozpočtu, logický a ambiciózní privatizační plán a systém rozvoje, který využije veřejný majetek k vytváření investičních toků. Nutná je pak také skutečná důchodová reforma a deregulace trhu zboží a služeb. 

Může se ještě Řecko poučit z historie?

Varufakis zopakoval názor, že věřitelé Řecka trvají na ještě větších úsporných opatřeních, která zabraňují ekonomickému oživení, a vytvářejí tak začarovaný kruh.

„Naše vláda nepřijme léčbu, která se po pěti letech ukázala být horší než nemoc,“ zakončil svůj text Varufakis.

Řekové krotí zvěsti: Výběr vkladů ani kapitálu nezarazíme

Newsletter