Ve Sněmovně vypukne bitva o EET

Poslance ve středu čeká bitva o schválení elektronické evidencí tržeb (EET), která patří mezi stěžejní projekty vládní koalice. Ta je připravena zavedení EET schválit. Proti zavedení elektronické evidence naopak ostře vystupují pravicoví politici, podle kterých znevýhodní hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje.

Podle předsedy rady Asociace podnikatelů a manažerů (APM) Radomila Bábka je po téměř roce diskuzí a sběru informací je jisté, že cílem zavedení EET není zlepšení výběru daní, ale posílení moci státu a získání kontroly nad malými a středními podnikateli a živnostníky.

„Kromě státní moci budou na zavedení EET profitovat korporace, které zvýší svou konkurence schopnost vůči malým podnikatelům a živnostníkům, a velké firmy, které budou EET zavádět a spravovat,“ upozornil Bábek. APM důrazně protestuje proti přijetí zákona o evidenci tržeb. „Bude-li přesto zákon přijat, zasadíme se o podání ústavní žaloby,“ dodal Bábek.

 

 

Poslanci na konci ledna schválili, že by o návrhu měli hlasovat 10. února v 11:00. Pravicová opozice považuje postup za protizákonný a hovoří o ústavní stížnosti.

Ústavní soud by v případě ústavní stížnosti pravděpodobně posuzoval především střet práva opozice vyjádřit se k návrhům vlády a práva sněmovní většiny své návrhy navzdory obstrukcím prosadit. Podle zástupců koalice už byl dostatek času, aby oponenti návrhu vyjádřili všechny své argumenty. Opozice hovoří o porušení jednacího řádu Sněmovny.

Poslanci dosud strávili nad závěrečným schvalováním předlohy více než 23 hodin. „Jsme připraveni ve středu ukončit projednávání tohoto bodu a zákon schválit. Jsme přesvědčeni, že postup je plně legitimní a tu měsíce trvající obstrukci musíme ukončit,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Záměr koalice prosadit hlasování i přes hrozbu ústavní stížnosti potvrdil předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola. „Ve středu nadejde den D ohledně návrhu o elektronické evidenci tržeb, měli bychom se tedy dočkat hlasování,“ dodal.

Pevné stanovení dne a času, kdy bude Poslanecká sněmovna o EET hlasovat, podpořil prezident Miloš Zeman. Omezí to dlouhé obstrukce opozice, které dosud projednávání zákona provázely. 

Babiš: Evidence tržeb podnikatele nezatíží

Newsletter