Vedení AbbVie dává od Shire (-8 %) ruce pryč

Americká farmaceutická společnost AbbVie doporučila svým akcionářům, aby hlasovali proti převzetí britské firmy Shire. Obchod v hodnotě 55 miliard dolarů se tak zřejmě neuskuteční. Důvodem jsou daňové změny ve Spojených státech, které snižují finanční přínos transakce. Na včerejší až 25% propad akcií Shire po zprávě, že firma plán akvizice znovu rozvažuje, dnes titul navazuje dalším poklesem na londýnské burze o 8 %.

Vedení firmy Shire v červenci přijalo nabídku AbbVie na převzetí. Spojením měla vzniknout nová společnost s akciemi obchodovanými v USA a daňovým domicilem v Británii, což by firmě Abbvie přineslo rozsáhlé daňové úspory. Americká vláda však nedávno zavedla nová opatření, která mají zabránit, aby se domácí firmy prostřednictvím fúzí se zahraničními podniky vyhýbaly placení daní v USA.

Akcie Shire padají o 25 %. AbbVie „daňovou“ akvizici rozvažuje

Společnost Abbvie kvůli těmto opatřením svůj postoj k dohodnuté transakci změnila. „Nedomníváme se, že by bylo v nejlepším zájmu našich akcionářů v ní pokračovat,“ uvedla firma, která přitom dříve uvedla, že daňová optimalizace není jediným a hlavním důvodem transakce.

Abbvie musí podle dohody ještě v letošním roce svolat valnou hromadu, na které její akcionáři rozhodnout o osudu transakce. Pokud ji neschválí, bude muset Abbvie britské firmě zaplatit odstupné zhruba 1,6 miliardy dolarů.

Nové právní předpisy v USA mají zajistit, aby pro firmy nebylo finančně výhodné využívat taktiku zvanou daňová inverze. Americké podniky při ní obvykle převezmou menší firmu v zemi, kde jsou nižší daně, nebo se s touto firmou sloučí, a do této země pak převedou daňové sídlo celé skupiny. Hlavní aktivity však obvykle zůstávají v USA.

Americká farmaceutická společnost Salix Pharmaceuticals již ve světle nových daňových opatření zrušila plánovanou fúzi se společností Cosmo Pharmaceuticals z Itálie za 2,7 miliardy dolarů.

Newsletter