Velká investiční transformace aneb ke komu utíkají boháči

Investiční svět si v posledních měsících prochází transformací, která pravděpodobně změní jeho dosavadní podobu. S příchodem nových inovací ze světa technologií se postupně opouští trend vlastního „lidského“ makléře či brokera a rozjíždí se éra poradců – robotů a jejich automatizovaných investičních systémů.

Jako první na chuť této novince přišli tzv. Millennials. Generace „Y“, jak se rovněž přezdívá lidem narozeným v rozmezí 1986 až 1995, je velkým fanouškem nejnovějších technologií, o čemž svědčí i její zájem o alternativní možnosti investování. V rámci tohoto trendu již vzniklo nespočet startupů, jejichž činnost je zaměřena právě na vytvoření platforem, které umožňují správu vlastního online portfolia s maximální efektivitou a s minimálními náklady. Tohoto přesunu si už všimli i ti nejbohatší, kteří se tak postupně vydali ve šlépějích mladších generací.

Přesně tento scénář je noční můrou bankovních „veteránů“. Dle informací agentury Bloomberg pozorují firmy jako je Wealthfront či Betterment, které nabízí svým klientům online správu aktiv doplněnou o široké spektrum dalších investičních služeb, v posledních měsících rapidní nárůst počtu klientů se základním kapitálem o velikosti více jak šestimístného čísla. Stejně je na tom i společnost Charles Schwab, ta patří mezi velké hráče, kteří rozjeli oddělení automatického obchodování, přičemž zhruba 15 % její klientely disponuje počátečním vkladem větším jak jeden milion dolarů.

„To, čeho jsme aktuálně svědky, je přesun reálných peněz,“ řekla pro agenturu Bloomberg Kendra Thompsonová, managing director společnosti Accenture. „Už to nejsou jen lidé s trochou peněz, s nejnovějšími technologiemi již experimentují i ti, jejichž portfolio je ve srovnání s ostatními poznatelně větší,“ dodala expertka.

Firma Aite Group podle posledních odhadů počítá s 210% nárůstem oblasti využívání „automatických“ portfolií. Jen za rok 2015 připlulo do tohoto segmentu více jak 50 miliard dolarů (viz graf). I přesto, že jde o rekordní částku, stále se nemůže měřit s „klasickou“ správou portfolia „skrze“ portfolio manažera, kde se celkový objem disponibilního kapitálu pohybuje na 20 bilionech dolarů.

Do ohrožení se tak dostávají tradiční brokerské služby od bank Morgan Stanley, Bank of America či Wells Fargo. Jejich vedení si to samozřejmě uvědomuje, a proto začíná pozvolna najímat zaměstnance, kteří by do chodu banky implementovali nejnovější technologie.

Tento trend jde však ruku v ruce s nutnou restrukturalizací. Vzhledem k tomu, že automatické systémy fungují na základě jasně nastavených pravidel, jež v podstatě obstarává umělá inteligence, nebude již potřeba, aby banky najímaly dosavadní počet poradců a makléřů. Dle Bloombergu zaměstnávají tři již zmiňované banky dohromady asi 46 tisíc lidí na právě na těchto pozicích.

Na druhou stranu, klienti, kteří přejdou od svých živých poradců k těm automatizovaným, se mohou těšit na poznatelně nižší poplatky. Konzultantská společnost A.T. Kearney uvedla, že běžný poplatek za správu portfolia činí minimálně 1 % z hodnoty spravovaných aktiv. V případě automatizovaných systémů by se tato částka mohla snížit, a to až o polovinu.

Newsletter