Velké odhalení. Elektromobily Tesla budou zcela autonomní

AKTUALIZOVÁNO – Začátkem října obletěla svět tajemná zpráva. Elon Musk na svém twitteru tehdy oznámil, že v pondělí 17. října představí Tesla (pro mnohé zcela nečekaně) nový produkt. Datum velkého odhalení bylo sice posléze posunuto o dva dny, nicméně teď už víme, o čem byla řeč. Novým produktem je zcela unikátní typ autopilota, kterým budou vybaveny všechny nadcházející modely Tesly (Model S, Model X, Model 3) a který z nich vytvoří zcela autonomní vozidla.

Aktuální hardware vozů známé automobilky sice už obsahuje autopilota, ovšem ne v takové verzi, která by umožňovala řízení bez jakéhokoliv lidského zásahu. A právě nová verze má tento aspekt změnit.

Elon Musk a jeho den blbec

„Položili jsme základ pro zcela autonomní verzi autopilota, která je dvakrát tak bezpečná jako člověk, možná dokonce i více,“ řekl během svého včerejšího vystoupení Elon Musk. „Jde v podstatě o superpočítač, který je umístěn přímo v autě.“

Elektromobily Tesla tak budou obsahovat osm kamer (dosud mají pouze jednu), které budou rozmístěny po autě takovým způsobem, aby poskytovaly rozhled 360 stupňů s dohledem až 250 metrů. Systém bude navíc vybaven 12 ultrasonickými senzory, které budou schopny zpracovat dvakrát tak velký rozsah oproti předchozí verzi, a to včetně rozeznávání živých i neživých objektů. Součástí bude i vylepšený radar, který bude řidičům sloužit především v extrémních povětrnostních podmínkách.

Veškerá data, která výše zmiňované komponenty nasbírají, budou následně zpracována palubním počítačem, jehož výpočetní výkon je 40krát větší, než je tomu u předchozích verzí.

Nový autopilot tak bude implementován u všech aktuálně vyráběných modelů. Majitelé těch starší si jej však budou moci rovněž zakoupit, a to za 8000 dolarů jakožto celkový update jejich aktuálně používané verze.

Pravdou je, že se představená novinka stále ještě testuje. Musk je však přesvědčen, že do konce příštího roku budou elektromobily Tesla schopny ujet vzdálenost z Los Angeles do New Yorku bez jakéhokoliv zásahu řidiče.

Co je Tesla? Anti-Amazon a velký propadák

Newsletter