Velký hedgeový problém

Pokud patříte mezi příznivce rizika, zcela jistě vám není cizí oblast hedgeových fondů. Tyto minimálně regulované subjekty s agresivní investiční politikou mají za sebou zlatý věk astronomických výnosů. Tomu však dala vale finanční krize. Od té doby se tato oblast potýká se všemožnými problémy, ať už s regulátory s ostřejšími lokty či s investičními příležitostmi a se zisky z nich plynoucími. A právě s výkonem souvisí další škraloup, který na základě svého průzkumu zjistila banka Barclays. Hedgeovým fondům se nedaří, protože jich je jednoduše moc.

Britská banka nedávno provedla dotazníkové šetření v oblasti rizikových fondů. Z celkového počtu 340 investorů, kteří dohromady spravují zhruba 8 trilionů dolarů, vzešlo, že hlavním problémem tohoto segmentu z hlediska výkonu je počet samotných fondů. Na dalším místě se pak umístily makroekonomické podmínky a změna tržního chování.

Jak fungují hedgeové fondy?

Podle Barclays na světě existuje celkem 11 tisíc fondů. Od doby, kdy k založení těchto institucí stačilo pár lidí se základním kapitálem a terminálem Bloomberg, uběhlo spoustu času. S tím, jak se celá oblast stávala větší a větší, rostla i její složitost, což s sebou přinášelo nové a nové problémy.

Kde založit hedge fond? Florida Vám dá všechno

I přesto, že počet fondů roste, je čím dál tím obtížnější například sehnat kvalitní zaměstnance. To potvrzuje Steve Cohen z Point72 Asset Management i Howard Marks z Oaktree Capital Management.

„Výkon těch největší hedgeových fondů, které mají na starosti doslova géniové, vytvořil nad tímto průmyslem jednu velkou clonu,“ přepisuje Marksova slova server Business Insider. „Projít skrz ní se podařilo dalším 9900 manažerům, kteří rozjeli vlastní fondy vybírající poplatky od po ziscích lačné klientely. Pravdou je, že naprostá většina z nich nemá onen talent, který je v této oblasti tolik potřeba. Kvůli tomu je tudíž téměř nemožné nalézt ty opravdu talentované zaměstnance.“

Podle Barclays hraje významnou roli i samotná velikosti fondů. Ty velké mají velkou výhodu v tom, že lákají potenciální zaměstnance, mezi kterými se tak s větší pravděpodobností mohou objevit opravdoví talenti. Rovněž mají i jednodušší přístup k finančním zdrojům. Na druhou stranu existují i negativa. S tím jak roste velikosti fondu, zužuje se i jeho paleta investičních možností, a to díky nastaveným pozičním limitům.

Nejaktuálnější sázky? V kurzu je krach amerických velikánů

Newsletter