Velký zlom Tesly. Místo ztráty je tu zisk a akcie letí vzhůru

AKTUALIZOVÁNO: Výrobce elektroaut Tesla Motors vyrazil dech. Místo analytiky očekávané kvartální ztráty, přesahující půl dolaru na akcii, z firmy zaznělo: zisk 71 centů na akcii. A akcie firmy v prodlouženém americkém obchodování reagují skokovým růstem o více jak 5 %!

Tesla předvedla čistý zisk 21,9 milionu dolarů či 14 centů na akcii, v podobě srovnatelné s odhady analytiků ale oněch 71 centů na akcii při celkových příjmech 2,3 miliardy amerických dolarů.

Ve čtvrtletí Tesla vyrobila 25 185 aut. To je o 92 procent více proti předchozímu kvartálu. Dodala 24 821 aut, dříve vysloveným cílem bylo 24 500 aut.

Tesla předvedla dosud nejúspěšnější kvartál pro Model X. Právě ten je nyní nejsilnějším tahounem tržeb. Obraz celkových dodávek nicméně vypadá aktuálně takto: 16 047 kusů Modelu S a 8 774 kusů Modelu X.

Velké odhalení. Elektromobily Tesla budou zcela autonomní

Tesle se daří na svých autech vydělávat více. Hrubá marže dle výsledků dosahuje hodnoty 25 %, analytiky bylo očekáváno 22 procent.

Tesla potvrzuje svůj cíl dodat 50 tisíc aut ve druhé polovině letošního roku. Jelikož za třetí čtvrtletí dodala přes polovinu tohoto cíle, měl by být snadno splnitelný. Model 3 má dle čerstvého vyjádření firmy nadále přijít ke konci roku 2017, na plánech kolem něj se z pohledu Tesly nic nezměnilo.

DOKUMENT: Dopis akcionářům od vedení Tesla Motors

Další klíčovou informací z hospodaření Tesly je vývoj hotovosti. V ní či ekvivalentu ovládá nyní Tesla zhruba tři miliardy dolarů, zatímco dlouhodobé zadlužení dosahuje kolem 2,7 miliardy dolarů. I tento parametr říká: obrat.

Zprávy z Tesly přišly po závěru amerického obchodování. Akcie ve Spojených státech se dnes vydaly smíšeně – oběma směry. Reagovaly tak právě na nejnovější vlnu hospodářských výsledků firem. Vysoký růst akcií výrobce letadel Boeing pomohl k růstu indexu Dow Jones. Širší index S&P a technologický index naopak oslabily, hlavně kvůli ztrátám Applu.

Nový produkt Tesly bude banka?

 závěru obchodování index Dow Jones stoupl o 30,06 bodu, tedy 0,17 procenta, na 18.199,33 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 klesl o 3,73 bodu, čili 0,17 bodu, na 2139,43 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 33,13 bodu, neboli 0,63 procenta, na 5250,27 bodu.

Akcie Applu oslabily po zprávě, že prodej jejího telefonu iPhone již třetí čtvrtletí za sebou klesl. Boeing naopak posílil až na nejvyšší hodnotu v letošním roce, protože jeho zisk ve třetím čtvrtletí navzdory poklesu prodeje rostl. Hospodářské výsledky pomohly také výrobci cukrovinek Mondelez.

Apple těsně překonal očekávání, prodej iPhonů ale opět klesl

Vývoj na akciovém trhu v posledních týdnech ovlivňují hlavně výsledky hospodaření firem. Analytici podle agentury Reuters očekávají, že zisk firem z indexu S&P 500 stoupl o 2,2 procenta. Zastavil se tak pokles, který trval čtyři čtvrtletí za sebou.

Newsletter