Velmi rudé první pololetí 2022

Zdroj: Depositphotos

Akciový index S&P 500 dosáhl v prvním pololetí letošního roku nejhoršího pololetního výsledku od roku 1970, a to poklesu o 20,6 %. V případě indexu Dow Jones jde o největší propad ve výši 15,3 % od roku 1962, u indexu NASDAQ pak o propad o 29,5 %, který je největší od založení indexu.

Sektorový vývoj je vidět názorně na následujícím grafu. Jediným rostoucím sektorem je energetický, ten vzrostl díky akciím společností ExxonMobil, Chevron nebo ConocoPhilips. Jednoznačným leaderem byly akcie ExxonMobil s růstem o 40 %.

Zdroj: finwiz.com
Zdroj: finwiz.com

Nevíce klesajícími sektory byly obory Consumer Cyclical, Technology a Communication Services.  Největším pokles se týkal Consumer Cyclical, kde jsou hlavní složkou jsou Amazon a Tesla, oba tyto tiutly klesly o 36 %. Technologický sektor byl tažen dolů cenami akcií polovodičů, zejména akciemi Nvidia (-49 %) a AMD (-47 %). Pokles indexu brzdily akcie Microsoft o Apple, jejichž pokles činil 24 %., resp. 23 %. Sektor Communication Services byl tažen dolů cenami akcií Netflix (-71 %) Meta (dříve Facebook) s poklesem o 52 % nebo Walt Disney o 40 %. Brzdou byly akcie Alphabet s poklesem o 24 %.

Za pozornost stojí časový vývoj. Při pohledu na pololetní vývoj je názorně vidět, že k hlavnímu poklesu došlo až v průběhu 2. čtvrtletí.

Zdroj: Yahoo Finance
Zdroj: Yahoo Finance

Z celkového pololetního poklesu o 980 bodů došlo v 1. čtvrtletí k poklesu o 235 bodů, ve 2. čtvrtletí potom o 745 bodů. Pokles ve druhém čtvrtletí byl tedy více než trojnásobný než v prvním a významným faktorem stala makroekonomická data.

Při oznamování výsledků za druhé a následné třetí čtvrtletí bude velmi zajímavé sledovat, jak moc se bude lišit od očekávaných.

Uvidíme, jaké bude srovnání s rokem 1970 na konci letošního roku. Největší pokles v roce 1970 činil 24,5 %, avšak výsledek za celý rok 1970 byl růst o 0,1 %.

 

Zdroj: Finwiz.com, Yahoo Finance

Newsletter