Verdikt o QE by měl padnout v 1Q, zní z vedení ECB

Evropská centrální banka bude schopna posoudit potřebu zahájení nákupů vládních dluhopisů v prvním čtvrtletí příštího roku. Řekl to dnes viceprezident ECB Vitor Constancio, který tak nabídl zatím nejkonkrétnější informaci o tom, zda – a případně kdy – by mohla centrální banka eurozóny tasit svou nejmocnější zbraň a spustit program kvantitativního uvolňování.

ECB již nakupuje od bank v regionu kryté dluhopisy a balíky bankovních úvěrů označované jako ABS (aktivy kryté cenné papíry), poté co v září snížila úrokové sazby na nová minima a nabídla komerčním bankám levné čtyřleté půjčky. Draghi na poslední tiskové konferenci potvrdil záměr posílit těmito kroky bilanci ECB na úrovně ze začátku roku 2012, tj. zhruba o 1 bilion eur.

ECB začala nakupovat úvěry bank skrze ABS

„Musíme samozřejmě bedlivě sledovat, zda se situace vyvíjí v souladu s naším očekáváním. Konkrétně, během prvního čtvrtletí příštího roku budeme schopni lépe posoudit, je-li tomu tak,“ řekl Constancio. „Pokud ne, budeme muset zvážit nákup dalších aktiv, včetně vládních bondů na sekundárním trhu, který je objemnější a likvidnější,“ dodal. Rozhodnutí o nákupu státních dluhopisů považuje za čistě měnově politické, v rámci mandátu a kompetencí ECB.

Draghi srazil euro. ECB musí rychle zvýšit inflaci (+video)

Prozatím ECB uváděla, že se chce omezovat na nákupy pouze nejbezpečnějších aktiv, s cílem zvýšit úvěrovou aktivitu bank a podpořit tak zotavování ekonomiky. „Prostředí slabého nominálního růstu ekonomiky vytváří vážná rizika pro společenskou a hospodářskou strukturu eurozóny,“ varoval portugalský ekonom a člen vedení ECB. Míru inflace, která se dle posledních dat nachází na 0,4 %, tedy výrazně pod 2% cílem ECB, čeká nadále poblíž těchto úrovní.

Mario Draghi spustí tiskařské stroje. Slov

Newsletter