Veterán finančního trhu a deset (ne)překvapení letošního roku

Už je tomu 34 let, co viceprezident Blackstone Group, investor-veterán a bývalý hlavní ekonom banky Morgan Stanley Byron Wien představil svůj první seznam 10 překvapení následujícího roku. Ten samý scénář se opakoval i v dalších letech. V roce 2018 například předpověděl zastavení nukleárního programu KLDR a desetiprocentní korekci indexu S&P500 před odrazem zpět k hodnotě tři tisíce bodů. A letos? Letos si, i přes pozorované obavy na trzích, Wien udržuje pozitivní naladění.

V roce 2017 se většina Wienových predikcí sice nevyplnila, v tom následujícím ale ekonomickou a finanční situaci odhadl natolik dobře, že se trefil událostmi jak v Severní Americe, tak v Asii. Našly se sice některé omyly z oblasti geopolitiky (např. očekával, že se britským premiérem stane Jeremy Corbyn), u více než poloviny svých předpovědí byl ale přesný. Základem Wienových očekávání je vytvoření seznamu, kam zařazuje události, u nichž investoři a analytici spatřují zhruba 30% pravděpodobnost, avšak Wien jim přiřazuje více než 50 %.

Byron Wien je typicky býčí povahy, a tak není velkým překvapením, že se většina jeho předpovědí pro letošní rok točí kolem odrazu amerických akcií k vyšším hodnotám. Podle jeho odhadu se americké tituly dostanou do konce roku o 15 % výše oproti začátku roku. Stejně tak předpovídá i to, že se americká ekonomika vyhne recesi. Jedním z důvodů by mělo být pozastavení procesu navyšování úrokových sazeb ze strany Fedu.

Zde je seznam 10 překvapení Byrona Wiena:

1.Zpomalující globální ekonomika přispěje k tomu, že americká centrální banka zastaví během roku svůj program zvyšování úrokových sazeb. Inflace zůstane utlumená a výnos desetiletého amerického dluhopisu zůstane pod hranicí 3,5 %.

2.Částečně kvůli tomu, že Fed nebude dále zvyšovat sazby, a také díky atraktivnějším valuacím vzniklým s propadem v závěru roku 2018 se index S&P 500 odrazí a získá do konce roku 2019 alespoň 15 %. Budou se sice střídat rally i korekce, vyšší zisky firem ale nakonec umožní posun výše v rámci stále relativně vlídného úrokového prostředí.

3.Tradiční hybatelé ekonomického růstu – sektor nemovitostí a kapitálové výdaje – porostou jen mírně. Ekonomická expanze bude pokračovat především díky spotřebě a vládním výdajům. Recese před rokem 2021 je nepravděpodobná.

4.Lepší podmínky na finančním trhu odradí od investování do drahých kovů. Zlato spadne na úroveň 1000 dolarů za unci.

5.Výhled zisků na rozvojových trzích se zlepší, což prohloubí zájem investorů (ukazatel P/E bude oproti vyspělým trhům atraktivnější). Trvající expanze střední třídy v rozvojových zemí poskytne dodatečnou kupní sílu, a posílí tak zisky tamních firem. Index Shanghai Composite poroste o 25 %, brazilský trh pak díky novému konzervativnímu vedení země.

6.Přesně 29. března se dozvíme, že brexit dopadne „no-deal“ variantou. Parlament selže ve schválení dohody, Theresa Mayová si však udrží pozici premiérky. Bude se konat druhé referendum a Britové zvolí setrvání v EU.

7.Dolar se stabilizuje okolo úrovně z konce roku 2018 a zůstane v její blízkosti po celý rok. Vinou starostí o zdraví americké ekonomiky se Fed rozhodne zastavit osekávání své bilance, což je tradery forexu vnímáno doposud jako negativní. Tok zahraničního kapitálu do USA zpomalí vinou méně radikální monetární politiky a menší potřebou kapitálu pro expanzi tamních firem.

8.Muellerovo vyšetřování skončí obžalobou členů skupiny Trump Organization, nenajdou se však žádné důkazy, které ovlivní samotného Trumpa. Přesto obvinění jeho nejbližších spolupracovníků vyústí v krizi důvěry celé jeho administrativy ze strany Američanů.

9.Kongres s demokratickou většinou schválí více zákonů, než se čeká, především co se týče mezinárodního obchodu. Pokroky budou vidět i v imigrační politice. Federální program na podporu infrastruktury pro rok 2020 bude oznámen během letošního roku.

10.Růstové akcie budou stále vévodit americkému akciovému trhu. Sektory biotech a tech budou mít úspěšný rok důsledkem silných zisků firem. Hodnotové akcie vyjma energetického sektoru zklamou, a to vinou zpomalujícího růstu ekonomiky.

Newsletter