Vietnam připraven na rekordní sklizeň kávy

Zničující sucha, která zasáhla Brazílii na začátku letošního roku, mají za následek oslabené stromy a dovozci kávy tak mohou pouze odhadovat, jak se jim bude dařit v následující sezóně. Brazílie je největším producentem kávy na světě a její podíl na celosvětové úrodě dosahuje až 35 procent. Nervozitu dovozců nezmírňuje ani dnešní futures kontrakt, klesající nejvíce za poslední dva týdny.

Podle agentury Bloomberg by však produkce kávy od října do konce roku mohla dosáhnout až 1,69 milionu tun. To je více než předpokládaných 1,65 milionu tun předpovídaných v minulém měsíci a nárůst je znatelný v porovnání s loňským rekordem 1,71 milionu tun.

Lze předpokládat, že rekord, který padl minulý rok, by mohl být letos překonán. Odhady ukázaly, že neprodané zásoby zemědělců na konci září činily zhruba 3 procenta. Cena futures kontraktu na dodávky kávy vzrostla letos na londýnské burze o 27 % díky očekávání, že spotřeba překoná nabídku sníženou v důsledku sucha v Brazílii, která je hlavním producentem dražšího typu kávy Arabica a druhým největším producentem levnější Robusty.

International Coffee Organization však odhaduje, že globální nedostatek kávy může přetrvávat až po dobu následujících dvou let. Futures kontrakt na kávu Robusta dnes na trhu ICE Futures Europe klesl o 2,1 procenta na 2.131 dolarů za tunu, jedná se o největší pokles od 25. září. Společností Starbucks preferovaná káva Arabica zaznamenala letos markantní nárůst o 93 procent na 2.138 dolarů za libru. Brazilská Národní rada pro kávu odhaduje, že v roce 2015 každý zemědělec může sklidit méně než 40 milionů 60kilových pytlů kávy, a to po letošním poklesu o 18 procent.

Vietnamská úroda

Ve Vietnamu však již ohrožení plodiny není aktuální a pěstitelé tak mají celkem přesné odhady nadcházející úrody. Největší soukromý vývozce podle objemu, společnost Anh Minh Co., si ještě před několika měsíci dělala vrásky z počasí či škůdců. Dnes je již nejistota značně menší a firma si tak může být se svými odhady o něco jistější. Pěstitelé kávy ve Vietnamu, kteří patří mezi největší producenty kávy Robusta používané společností Nestle, jsou připraveni na téměř rekordní sklizeň. Pomáhají tak zmírnit momentální globální nedostatek.

Zemědělci ve Vietnamu měli podle průzkumu celkem 50.000 tun neprodaných zásob na konci minulého měsíce. Pro porovnání, minulý rok to bylo 100.000 tun, při úrodě 1,5 milionu tun. Zatímco zásoby ve Vietnamu klesají, jinde narůstají. Zásoby ve skladech monitorovaných ICE Futures Europe vzrostly o 15 procent na 111.670 tun. Dešťové srážky zaznamenány ve vietnamské provincii Dak Lak a okolí dosahovaly během srpna v průměru až 310,8 mm. To je podle ministerstva meteorologie a hydrologie o 63 procent více než v loňském roce. Srážky v červenci dosahovaly 400,4 mm, to je dokonce dvojnásobek loňského měření. Dak Lak přitom zajišťuje zhruba 30 procent úrody země.   

Newsletter