Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Víkendové volby ekonomický vývoj neovlivní

Víkendové komunální a senátní volby nebudou mít vliv na makroekonomickou situaci v České republice. Většina opatření, která jsou klíčová pro tuzemskou ekonomiku jako celek, se odehrávají na úrovni centrální vlády.

Senát vyšel ČSSD, do měst míří ANO. Co ekonomika?

Výsledek voleb je však určitým „lakmusovým papírkem“ toho, jak voliči vnímají dosavadní fungování vlády. Veřejnost zjevně buď souhlasí s dosavadními kroky vlády, nebo stále ještě cítí, že strany, které ji tvoří, mají potenciál nějakým způsobem v ekonomické oblasti zlepšit stav.

Vládě nahrává obecná ekonomická situace v ČR, která se v posledních měsících zlepšuje především v důsledku příznivého vývoje mezinárodní ekonomiky. Veřejnost si toto zlepšování může vyložit tak – a v řadě případů zřejmě i vykládá –, že je zásluhou této vlády. I proto zatím uspívají strany vládní koalice.

„Lámat chleba“ se začne teprve tehdy, když se vláda bude zabývat politicky citlivými tématy. Stávající koaliční strany zatím nečinily kroky, které mají vysoký potenciál rozladit podstatnou část voličské základny. Zvýšení minimální mzdy, zavedení třetí, nejnižší sazby DPH nebo zaručení se, že nebude zrušena jediná pobočka České pošty – abychom jmenovali některé kroky vlády z poslední doby – nejsou zásahy, které takový potenciál mají.

Pokud ale vláda opravdu hodlá začít s napravováním stavu tuzemských veřejných financí, bude muset přijít i s nepopulárnímu kroky. Jak velí zákonitosti politického cyklu, měla by tak učinit co nejrychleji po vyhraných volbách. Z tohoto hlediska svých prvních osm měsíců u moci spíše promrhala.  

Newsletter