Evropské i americké výnosy rostou. Dolar proti euru sílí zpět k hranici 1,1300 EURUSD. Měny regionu včera vinou rizikově averzní nálady oslabily. Koruna se krátce posunula nad 24,60 za euro, dnes ráno se obchoduje pod touto hranicí.

Violoncello vytištěné na 3D tiskárně. Český unikát boří tabu a slaví úspěchy doma i v zahraničí

Zdroj: MyCello

Před pár lety založili softwarovou firmu a začali podnikat. Pak ale přišla pandemie a kamarádi Jan Tobolík a Ondřej Kratochvíl se v návaznosti na aktivity Josefa Průši nadchli pro 3D tisk. Objednali si vlastní 3D tiskárnu a chtěli pomáhat tiskem štítů. Než ale 3D tiskárna dorazila, uplynulo šest týdnů a první vlna pandemie opadla. Původní záměr se tak proměnil, nadšení pro 3D tisk ale zůstalo. A během roku a půl vznikl unikátní projekt MyCello – na míru vyrobené violoncello pomocí technologie 3D tisku, které je ve svém oboru zatím jediné na světě a boří všechny zažité konvence. Jak celý nápad vznikl, jak se MyCellu z Přerova podařilo za relativně krátkou dobu slavit úspěchy u nás i v zahraničí a jak může 3D tisk proměnit celý trh s hudebními nástroji? Nejen o tom mluvil v rozhovoru pro Roklen24 Jan Tobolík, ředitel softwarové společnosti Sensio.cz s.r.o., která za projektem MyCello stojí.

Jak vás napadlo začít s 3D tiskem hudebních nástrojů? Začalo to jako snaha řešit nějaký konkrétní problém?

Ano, kolega Ondřej Kratochvíl jako violoncellista řešil nepříjemnou situaci, kdy byl v době pandemie zavřený doma a nemohl cvičit na klasický nástroj. Ten je sám o sobě velmi hlasitý a v panelovém domě se jeho zvuk šíří velmi intenzivně, což sousedé nevítali s nadšením. Proto se rozhodl pořídit si tiché elektrické cello, ale neobjevil na trhu žádné vhodné. Hra na violoncello je díky absenci orientačních značek (u kytar jsou to například pražce) založena na hmatové paměti a i drobné odchylky ve tvaru nástroje pak mohou působit hráči potíže, jinými slovy musí si zvykat na jiný tvar. Ve chvíli, kdy jsme viděli možnosti technologie 3D tisku, která je založena na prototypování a vytváření dílů na míru, nás napadlo vyzkoušet vytisknout violoncello.

MyCello v průběhu montáže. Zdroj: MyCello
MyCello v průběhu montáže. Zdroj: MyCello

Co bylo na začátku nejtěžší? Uvádíte, že jste s MyCellem zbořili všechna tabu, jaká tabu máte na mysli a co všechno pro to bylo zapotřebí?

Nejtěžší není začít, ale vytrvat. Na začátku se na nás dívali trochu jako na snílky a blázny, ale o to více nás to motivovalo a bavilo. S každým dalším prototypem jsme posouvali hranice dál a dál. Výsledkem je produkt, který boří zažité konvence. Po 400 let je to doména dřeva, tyto nástroje jsou krásné, elegantní, skvěle zní. Nicméně mají řadu vlastností, které jsme dokázali vylepšit. Tedy důležitá informace – my se nesnažíme klasické violoncello nahradit, ale vhodně doplnit. A tím dokážeme zaujmout právě v různých životních situacích.

Jaké má tedy MyCello vlastnosti a výhody oproti klasickému violoncellu?

Chcete-li nástroj přenášet či převážet, je velký a neskladný. MyCello je rozložitelné a tvarově mnohem střídmější. Díky tomu se pak vejde do pouzdra o velikosti houslí a v letadle ho tak můžete mít s sebou na palubě. Chcete cvičit na hotelu na dovolené či pracovní cestě? S klasickým cellem narážíte na odpor sousedů, s MyCellem vás nikdo neuslyší, můžete si hrát třeba do sluchátek. Přitom, pokud naopak chcete zahrát na podiu, po zapojení do reproduktorů dokáže ozvučit klidně hokejovou halu.

Klasické cello má zvuk dán z výroby, maximálně ho můžete ovlivnit jinými strunami. U MyCella je možné zvuk modifikovat pomocí integrované elektroniky. Užijete si tak více zábavy. A v neposlední řadě – vzhled klasického cella je dán, včetně barvy. U MyCella máte na výběr z několika desítek barev a je možné je i kombinovat mezi sebou. Takže záleží jen na vaší fantazii, jaké bude zrovna to vaše MyCello. Díky barvám a modernímu designu umožňuje zaujmout i mladší generaci hráčů.

Zdroj: MyCello
Zdroj: MyCello

Cílíte na velmi specifický trh. Můžete popsat, kdo jsou v tuto chvíli vaši klienti a jak se vám daří s prodejem?   

Trh je opravdu specifický. Podle našich průzkumů a odhadů je na světě zhruba 1 milion violoncellistů. A to je náš trh. Od začátku víme, že jen domácí zákazníci by nás neuživili, proto míříme celosvětově. A podařilo se nám uspět díky zvolené marketingové strategii – crowdfundingu. Díky tomu jsme už prodali a vyrobili více než 100 nástrojů a další objednávky nám chodí díky nově spuštěnému českému i anglickému eshopu.

S vámi zmiňovaným crowdfundingem jste opravdu slavili úspěch. V rámci jedné kampaně se vám podařilo vybrat přes milion korun, což byl pětinásobek původní cílové částky. Získali jste také čestné uznání v rámci soutěže Vizionáři 2021 a dostali jste se do top 10 projektů v rámci Nápadu roku Vodafone. Co znamenají tyto úspěchy pro vás a jak vám pomáhají s dalším rozvojem MyCella?

Je to ocenění naší rok a půl dlouhé cesty, kdy jsme několikrát stáli před rozhodnutími, jakou cestou se vydat. Během této krátké doby jsme kompletně vyvinuli zcela nový produkt, který je ve svém oboru zatím jediný na světě, v rámci softwarové firmy jsme z nuly vybudovali výrobní divizi včetně zavedení všech logistických procesů (příjem objednávek, příprava, nákup komponentů, výroba, výstupní kontrola, expedice). V tom jsem hrdý nejen sám na sebe, ale především na své lidi, bez kterých by to nebylo možné. Jim patří velké poděkování.

V jakékoliv činnosti potřebujete být nějak odměněni, je na tom postavena filosofie her. Takže i úspěchy tohoto typu nás motivují, odměňují a ukazují, že naše dřívější rozhodnutí byla správná. A my si tak trochu vlastně hrajeme. 🙂

Jaké máte s projektem MyCello další plány?

Jak již zaznělo, chceme dodávat na zahraniční trhy, které jsou mnohem náročnější na kvalitu a nejsou tak citlivé na cenu. Proto se intenzivně věnujeme vývoji nových snímačů, elektroniky a celkového zlepšení všech parametrů. A daří se nám znatelně posouvat hranice možného ještě dále. 

Zdroj: MyCello
Zdroj: MyCello

Přemýšlíte o tom rozšířit vaší nabídku i o jiné nástroje? 

Nechceme zůstat jen u violoncella, již máme první prototyp kontrabasu, na zkoušku tiskneme i další nástroje jako okarína, flétny, elektrické kytary. Velkou devizou celého projektu MyCello je zcela profesionální přístup ke všem aspektům nástroje ze strany hlavního autora nápadu, díky kterému víme o všech nástrahách a případných potížích při vývoji či výrobě. Jestliže budeme businessově pracovat na dalších hudebních nástrojích, chceme to opět nastavit na profesionalitě v daném oboru, tedy s odborníky na dané hudební nástroje.

Jak myslíte, že 3D tisk promění trh s hudebními nástroji a jejich dostupnost nejen pro začínající umělce?

Určitě to je zajímavá alternativa ke stávajícím elektrickým hudebním nástrojům. Hlavní přínos je v možnosti customizace, tedy řešení na míru. A přitom v cenově dostupných hladinách. Proto si myslím, že je v tomto segmentu velká příležitost a jsem rád, že jsme ti první.

Newsletter