Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Vitásková: Můj konec chce mafie, proti které bojuji

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková je přesvědčena, že o její odvolání usiluje mafie, proti níž bojuje. Očekává, že ji prezident Miloš Zeman za boj proti mafii ocení. Řekla to dnes novinářům před schůzkou se Zemanem, které se podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka zúčastní i ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

„Členové mafie by si přáli, aby mě pan prezident odvolal. Občané by si naopak přáli, ať mě ve funkci ponechá. Takže očekávání má každý jiné. Já očekávám, že mě pan prezident vyznamená za boj proti mafii,“ řekla před dnešní schůzkou Vitásková.

ERÚ stopl dotace solarníkům v hodnotě desítek miliard

K tématům dnešního jednání konkrétní být nechtěla. Prezident podle ní bude ten, který bude klást otázky, a ona bude odpovídat. Očekává se, že hlavním bodem setkání bude problematika podpory obnovitelných zdrojů.

ERÚ minulý čtvrtek rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Má jít až o 42 miliard korun. Peníze nemají dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise. ERÚ tvrdí, že by vypsáním podpory překročil zákon. Tzv. notifikaci nemají podle ERÚ zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a od začátku roku 2016. Právě na přelomu desetiletí zažila ČR solární boom. Instalovaný objem solárních elektráren se tehdy zvýšil ze 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

Ministerstvo zaútočilo na ERÚ: Jdete proti zákonu

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka již dříve ČTK řekl, že v minulých letech úřad vypisoval v cenovém rozhodnutí podporu s tím, že upozorňoval, že platí pouze pro zdroje, které mají notifikaci. Ministerstvo průmyslu to podle něj ignorovalo a podporu vyplácelo. Dodal, že letos ministerstvo v dopise ERÚ napsalo, že podporu nemá vyplácet ani v cenovém rozhodnutí.

Ministerstvo průmyslu argumentaci ERÚ odmítá, podalo prý notifikaci zákona ihned po jeho schválení a nic nezanedbalo. Podle jeho představitelů není pravda, že ministerstvo dalo pokyn ERÚ, aby nevyplácelo podpory pro již podporované zdroje.

Policie obvinila šéfku ERÚ Vitáskovou. Kvůli Vesecké

Kvůli sporu se spekuluje o možném odvolání Vitáskové z funkce. Svým rozhodnutím ji prezident může podle energetického zákona odvolat v případě, pokud naruší závažným způsobem nezávislost nebo nestrannost Energetického regulačního úřadu.

Chvojka dnes ČTK řekl, že v zásadě existují tři možnosti jak situaci řešit. První je, že Vitásková bude odvolána a podporu vypíše někdo jiný, druhou možností je, že vláda stanoví legislativní rámec, který umožní předsedkyni podporu vypsat a třetí možností je, že by podporu jako podzákonnou normu podepsal sám premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter