Vitásková tvrdě odmítla své spojení se solárními podvody

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková u brněnského krajského soudu důrazně a opakovaně popřela, že by měla cokoli společného s údajnými podvody se dvěma solárními elektrárnami v Chomutově. Uvedla, že proti podvodům se solárními elektrárnami sama bojovala. Obžalobu považuje za vykonstruovanou, nepodloženou a především nepravdivou. Žalobce Radek Mezlík navrhuje Vitáskové za zneužití pravomoci úřední osoby devět let vězení. Předsedkyně ERÚ čelí obžalobě z podvodů společně s dalšími devíti lidmi.

Rozsudek padne podle soudce Aleše Novotného asi v lednu 2016. Předsedkyně ERÚ měla dnes právo poslední řeči před vynesením verdiktu. Podle spisu pozastavila řízení o odebrání licencí solárním elektrárnám v Chomutově, které dostaly povolení od ERÚ pro zahájení provozu údajně za sporných okolností.

Vše se týká toho, že do konce roku 2010 platily výhodné výkupní ceny za solární energii v ČR. Od ledna 2011 se snížily na polovinu. Elektrárny bratří Alexandra a Zdeňka Zemkových, synů miliardáře Zdeňka Zemka st., získaly licence od ERÚ po četných problémech doslova v posledních hodinách roku 2010. Byla jim tedy přiznána výhodnější výkupní cena za energii dodanou do veřejné sítě, čímž podle žaloby dosud vznikla škoda 300 milionů korun. Časem se prý mohla vyšplhat až na dvě miliardy korun.

Žalobce navrhl šéfce ERÚ Vitáskové 9 let za solární podvody

Vitásková u soudu zdůraznila, že na ERÚ nastoupila až v srpnu 2011 a nemohla tedy udílení licencí ovlivnit. „Trvám na své nevině. Solární elektřina byla zneužita k tunelování ČR,“ uvedla Vitásková s tím, že kauza má za cíl ji dostat pryč z postu předsedkyně ERÚ. Doplnila, že podpora solární energie v ČR byla silně „překompenzovaná“. V minulosti na to podle ní poukázal i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Výkupní ceny za solární energii jsou garantovány na 20 let. NKÚ ale zjistil, uvedla předsedkyně, že návratnost investice do výstavby solární elektrárny za starých cen se pohybovala okolo sedmi let, a to právě kvůli údajně příliš štědré podpoře majitelů solárních elektráren.

Závěrečné řeči se konaly od této středy. Tři dny mluvili advokáti obžalovaných. Většina z nich poukazovala na to, že ve věci je 20 znaleckých posudků dokládajících, že elektrárny bratří Zemků splňovaly podmínky pro zahájení provozu do konce roku 2010, měly tak nárok na vydání licencí ještě v roce 2010, a tedy i na výhodnější výkupní cenu energie. Proces v kauze trvá zhruba 1,5 roku. Vitásková se účastnila jen zahájení, pak se z jednání omluvila. Očekávalo se, zda přednese závěrečnou řeč. Kritizovala v ní někdejší poměry na ERÚ i politiku způsobu podpory solární energie ze strany státu. Uvedla, že po zmatcích se solární energií hrozily obdobné problémy i s biometanem.

Vitásková: Můj konec chce mafie, proti které bojuji

V kauze chomutovských elektráren jde podle žalobce Mezlíka o to, že údajně nebyly ke konci roku 2010 v takovém stavu, aby mohly dostat licenci. Spis uvádí, že některé dokumenty k jejich stavu, předložené ERÚ, byly zfalšovány. Vedení úřadu prý navíc za nestandardních okolností vedlo opakované řízení s majiteli elektráren tak, že na poslední chvíli licenci dostali. Vedení ERÚ pak údajně sporné udělení licencí neřešilo.

Ještě v roce 2008 bylo v Česku pouze 249 solárních elektráren. Jejich počet vzrostl počátkem roku 2010 na 6032 a k 1. lednu 2011, do kdy platily ještě velmi výhodné ceny za dodanou energii do sítě, jich bylo licencováno již 12.861. Změna ve výkupních cenách nastala rozhodnutím zákonodárců. Snížili ji, protože tak chtěli omezit nákladnou podporu fotovoltaiky v zemi.

ERÚ a cena elektřiny a plynu pro 2016. Kolik zaplatíme?

Newsletter