Evropské výnosy klesají. Dolar proti euru posiluje pod hranici 1,1630 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Vitásková vyhodila muže, který podepsal miliardy dotací na OZE

AKTUALIZOVÁNO: Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes odvolala z funkce místopředsedu úřadu pro oblast regulace Jana Nehodu (65), dle ERÚ se dohodli na ukončení jeho pracovního poměru dohodou. Nehoda vypsal na konci prosince v nepřítomnosti Vitáskové podporu obnovitelným zdrojům energie pro letošní rok. Jde až o 42 miliard korun. Situací v ERÚ se dnes měla zabývat vláda, kvůli nepřítomnosti ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) to ale odložila.

„Paní předsedkyně dospěla k názoru, že už s panem místopředsedou nadále nemůže pracovat v jednom týmu. Hledat za tím jeden důvod by bylo zbytečné,“ řekl ČTK mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. Vitásková odmítala podporu vypsat celý loňský podzim. ERÚ v polovině listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR pro rok 2016 vyplacena podpora nebude, protože by tím úřad překročil zákon. ERÚ podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. Vitásková byla tou dobou na dlouhodobé dovolené v zahraničí, a tak rozhodnutí podepsal právě Nehoda. Vitásková minulý týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedla, že o záměru Nehody podepsat podporu nevěděla.

„Do 31. července 2017 jsou personální záležitosti ERÚ v kompetenci paní předsedkyně. Bohužel,“ uvedl v dnešním vyjádření pro ČTK Mládek. Právě na konci července příštího roku končí Vitáskové současné funkční období. Není ale jasné, zda je vůbec dokončí.

Vitásková bojuje o přežití, se Zemanem proti všem

Od začátku letošního roku je totiž ve vedení ERÚ nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem. Poslanci loni nestihli schválit novelu energetického zákona, podle níž by Vitásková skončila ve funkci na konci července příštího roku. Podle ministerstva vnitra tak šéfka ERÚ od začátku roku patří pod služební zákon, což měla dnes potvrdit vláda. Ministři ale dnes materiál neprojednají, na jednání totiž chybí Mládek. Ministr průmyslu je v současné době na plánované návštěvě Íránu.

Vitásková přesun pod služební zákon odmítá. ČTK v pátek řekla, že služební slib nesloží. „ERÚ musí být nezávislý. Pokud by vláda nebo někdo jiný měl převzít kompetence, tak je otázkou, do jaké se dostaneme pozice vůči Evropské unii,“ řekl dnes novinářům ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Vitáskové hrozí druhý soud, po solárech za Veseckou

Pokud by šéfka ERÚ skutečně pod služební zákon přešla, nemohla by fakticky funkci vykonávat. Čelí totiž obvinění a obžalobě. V prvním případě je spolu s dalšími devíti lidmi obžalována v případu zneužití pravomoci v souvislosti s výstavbou dvou solárních elektráren v Chomutově, které údajně dostaly od ERÚ povolení k provozu za sporných okolností. Případem se zabývá brněnský krajský soud. Loni v prosinci Vitásková u soudu popřela, že má s údajnými podvody cokoliv společného.

Minulý pátek pak policie navrhla obžalovat Vitáskovou z porušení povinnosti při správě majetku a zneužití pravomoci. Důvodem je jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně úřadu v roce 2014 v rozporu s energetickým zákonem. Podle policie vznikla vyplácením platu Vesecké škoda přes milion korun. Vesecká už ve funkci není. Také toto obvinění Vitásková odmítla. Uvedla, že věc považuje za účelovou a nesmyslnou.

Místopředsedou ERÚ jmenovala Vitásková Nehodu předloni v listopadu, předtím byl od července 2014 na ERÚ vedoucím sekce regulace. Nehoda vystudoval Vysoké učení technické v Brně, většinu kariéry strávil v plynárenství. Byl mimo jiné provozním ředitelem Transgasu, v jeho představenstvu krátce působil souběžně s Vitáskovou. Později byl také jednatelem provozovatele českých plynovodů Net4Gas, z funkce odešel v říjnu 2012. Poté nastoupil na ERÚ, kde nejprve působil v oddělení sítí a organizace trhu pro oblast plynárenství.

Vitásková tvrdě odmítla své spojení se solárními podvody

Newsletter