Víte, které jsou nejziskovější komodity letošního roku?

Někteří z nás tyto kovy znají, někteří ne, ale jen ti nejmovitější a nejzasvěcenější jedinci mají na to, aby s nimi obchodovali. Zisky u vzácných kovů přitom letos dosáhly růstu desítek procent. Rhodium, iridium a ruthenium dokonce dosáhly zisku 30 procent a více. Jaká jsou ale úskalí obchodu s nimi?

Využití v elektronice zajišťuje vzácným kovům stabilní poptávku a tak se není čemu divit, když při zvýšené poptávce jdou ceny raketově nahoru. Ruthenium, iridium a známější rhodium se využívají při výrobě harddisků, katalyzátorů a svíček do aut. Letos podle agentury Bloomberg jednoznačně porážejí všechny komodity na trhu. Kuriozitou je, že sama těžba těchto kovů je vedlejším produktem těžby používanějšího palladia a platiny.

Pro svoji vzácnost tak nejsou na komoditních trzích běžnou záležitosti, spíš by se daly označit za výstřednost. Existuje několik ETF, které obchodují s rhodiem, ale jedná se o malé fondy. Ještě těžší, než obchodovat s rhodiem, je dostat do svého portfolia iridium nebo ruthenium. Tam se většinou jedná o obchody mezi dodavateli a průmyslovými firmami. To vše tak zanechává individuální investory u limitovaného výběru několika málo cihliček.

Dobře načasovaná sázka: Zlato a zisk v řádech stovek procent

„Tenhle trh je otevřený jen pro profesionály, kteří s kovy přímo pracují. Jediný způsob, jak se zúčastnit těchto komoditních rally, je koupit si daný kov a schovat ho v trezoru. Při pokusu o prodej ale možná narazíte na problém, že ho dlouho nikdo nebude chtít koupit zpět,“ uvedl konzultant G2 LLC Gerry Dawson.

Ti, kteří chtějí nakupovat nebo prodávat tyto kovy, čelí „spícímu“ trhu, který je v měřítku jen zlomkem velikosti trhu běžných drahých kovů. Hodnota roční poptávky po rutheniu se rovná pouze několika hodinám světové spotřeby zlata a to i přesto, že je podle geologů například iridium osmkrát vzácnější než zlato.

Investujeme do drahých kovů: Vyplatí se platina?

Kdo se však k tomuto obchodu minulý rok přeci jen dostal, může se teď nechat unášet na vlnách euforie. Schovaný kus ruthenia v trezoru totiž od počátku roku zhodnotil o neuvěřitelných 63 procent. Tradičně se využívá na tenkou vrstvu při výrobě harddisků, ale letos prý stoupla poptávka z chemického průmyslu, kde se využívá jako katalyzátor, informoval o tom ředitel pro výzkum firmy Johnson Matthey Plc. Peter Duncan.

Iridium zase letos vzrostlo na čtyřleté maximum. Od počátku ledna se vyšplhalo o 44 procent, když cenu nejvíce tlačila nahoru zvýšená poptávka ze sektoru mobilních telefonů, kde se při výrobě používá.

Zlato jako ochrana před inflací? Mnohem lepší je měď

Cenové výkyvy jsou však něco, co by ani nejtrpělivějšího investora nemohlo nechat klidným. Po tři roky se cena ruthenia ani jeden den nezvýšila. V březnu letošního roku se během tří týdnů vyšplhala o 63 procent výše. Iridium se naopak vyznačuje vysokou volatilitou. Pět z posledních sedmi let se každý rok cena propadla nebo rostla o alespoň 29 procent. Rhodium je zase stále 90 procent pod vrcholem, který zažilo před krizí z roku 2008.

 

Newsletter