Vítek Ježek (Rekola): Češi neumějí používat veřejný prostor

Projekt Rekola vznikl v roce 2013 z čiré touhy po bikesharingu. Na začátku to byla taková „punková akce“. Nyní už je kvalita srovnatelná se západními zeměmi. Ve video rozhovoru to serveru Roklen24 řekl zakladatel českého bikesharingového systému Vítek Ježek. Upozornil na to, že Češi neumějí využívat veřejný prostor. Co nám podle něj může nabídnout? 

„Aktuálně jsme v pěti městech – Praha, Brno, České Budějovice, Olomouc, Teplice,“ dodal Ježek s tím, že od poloviny srpna také na Kladně. Řeší se i další škálování, třeba do Německa. Nejvíce kol je v Praze, nyní je to asi 230. V celé síti je to asi 500.

Rekola vznikla v roce 2013 s myšlenkou, že každé město si zaslouží vlastní systém sdílených kol. A to bez stovek milionů na účtě či desítek let politických jednání. Myslíme si, že kolo může být rychlý, pohodlný a zábavný dopravní prostředek – ať už na 15 minutové jízdy po centru města a nebo na hodinový výlet kolem řek a parků. Nemusí tak tolik lidí čekat v zácpách v automobilech. Naopak – když používáte Rekola, pomáháte městům vybudovat cyklistickou infrastrukturu, která následně přináší do ulic další cyklisty a města se tak stávají lepší, pro všechny obyvatele.

Newsletter