Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Vláda řeší krátkodobé výzvy, ty dlouhodobé jí unikají. Umělá inteligence je game changer

Miroslav Svoboda, zdroj: Deloitte

Česká ekonomika čelí mnoha krátkodobým výzvám. Jsou spojené s inflací, měnou i stavem veřejných financí. Dlouhodobé výzvy zůstávají opomenuty. Vláda by na ně ale neměla zapomínat, ať už jde o strukturu celé ekonomiky a její posun, tak i stav trhu práce, a především vzdělávání. Práce s umělou inteligencí má za sebou první krok. Výhledově by se mohla podílet i na řešení oněch dlouhodobých výzev. Zatím v takové situaci ale nejsme, řekl v rozhovoru pro Roklen24 Country Leader společnosti Deloitte Miroslav Svoboda. Na jakém prahu změny stojíme? A co má společnost Deloitte společného s umělou inteligencí? Dozvíte se ve video rozhovoru! 

Hospodářskou politiku je potřeba sladit tak, aby vybalancovala pozici české ekonomiky. Stojíme na prahu změny. Máme tady posun z automotive modelu na podstatně větší důraz na inteligentní řešení, elektromobilitu a obecně výrobu a spotřebu elektrické a jiné energie. To jsou věci, které budou na naši malou otevřenou ekonomiku klást velký tlak. A bude velmi významné, pro nás v podstatě nejdůležitější, v následujících měsících a rocích na to zareagovat a strukturálně ekonomiku změnit, je přesvědčen Miroslav Svoboda. Jakmile se změní struktura, změní se i nabídka na trhu práce, která úzce souvisí se systémem vzdělávání, doplnil.

Umělá inteligence byla dlouhou dobu spíše hračka. Dnes její použití začíná dávat větší smysl. Řešení je spousta praktických otázek nebo prohledávání velkého množství informací. A výsledky jsou podstatně relevantnější. Opravdu se posouváme k tomu, že práce se zdroji je podstatně jednodušší. Myslím si, že toto je první krok, uvedl Svoboda. Hodně partnerů společnosti Deloitte už s umělou inteligencí pracuje. Buď jsou to průkopníci nebo tuto technologii zpřístupňují masám, takže máme k vývoji poměrně blízko a snažíme se implementovat tuto technologii i do našich služeb. Jde především o prohledávání zdrojů a kontrolu, zda jsme opravdu zvážili všechny možnosti. Lidskou zkušenost to sice zcela nenahradí, juniorskou práci ale umělá inteligence zvládne, uzavřel.

Zdroj: Roklen, Deloitte

Miroslav Svoboda je vedoucím partnerem společnosti Deloitte v České republice s více než dvacetiletou praxí v sektoru daňového a ekonomického poradenství. Ve společnosti Deloitte je zodpovědný zejména za finanční a daňové poradenství při fúzích a akvizicích a mezinárodní zdanění. Specializuje se na oblast služeb při transakcích, daně z příjmu právnických osob, mezinárodní zdanění v oblasti přímých daní a právní, daňové a účetní dopady transakcí a reorganizací. Při poskytování služeb klientům Deloitte využívá své rozsáhlé zkušenosti získané při spolupráci s právníky, poradci a auditory a managementem českých i zahraničních společností s mezinárodní působností, jakožto i s rodinnými firmami a jejich vlastníky. Miroslav je členem české sekce asociace International Fiscal Association a je lídrem programu Czech Best Managed Companies oceňujícího přední soukromě vlastněné společnosti v České republice.

Zdroj: Roklen, Deloitte

Newsletter