Vláda USA má finance do září 2015, Sněmovna plán těsně schválila

Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila těsnou většinou plán financování vlády do 30. září 2015 ve výši 1,1 bilionu dolarů. Dosavadní plán financování federální vlády platí do půlnoci místního času (dnes 6:00 SEČ), poté by hrozilo ochromení státních úřadů. Brzy má o textu hlasovat i Senát.

Souhlas poslanců, i když těsný, se očekával. Loňský střet kolem financování vlády, který na 16 dní uzavřel většinu amerických federálních úřadů, způsobil podle průzkumů značné politické škody politickým stranám a dál oslabil důvěru Američanů v politický systém a především v Kongres.

Příslušný zákon nyní prošel v dolní komoře Kongresu tři hodiny před půlnocí většinou 219 ku 206 hlasům. Podle agentury Reuters Senát potřebuje k posouzení textu více času, a proto poslanci ještě také schválili provizorní financování vlády na příštích 48 hodin. Senát, který dvoudenní provizorium také ihned odsouhlasil, podle svého vedení začne debatovat o finančním zákoně dnes a hlasovat bude nejpozději v sobotu.

V případě souhlasu i Senátu, jak mnozí očekávají, nakonec finanční plán podepíše prezident Barack Obama, a to přestože mnoho zákonodárců z jeho Demokratické strany má k textu výhrady. „Kdyby prezident napsal zákon sám, byl by velmi jiný,“ připustil jeho mluvčí Josh Earnest. Kompromisní text o 1603 stranách vyjednali odborníci a straničtí lídři demokratů a republikánů.

„Ohromné rozčarování“ z toho, že se Obama rozhodl text podpořit, vyjádřila například i šéfka demokratů ve sněmovně Nancy Pelosiová.

Mnozí demokraté protestují proti tomu, že text oslabuje regulaci bank a výrazně zvyšuje možnost soukromého financování politických stran v předvolebních kampaních. Někteří republikáni jsou zase nespokojeni s tím, že plán neobsahuje žádná opatření, která by mohla zabránit Obamově záměru ochránit před vypovězením z USA skoro pět milionů přistěhovalců, kteří nemají platné doklady.

Republikány však utěšuje to, že po vítězství v nedávných kongresových volbách získají od ledna 2015 poprvé po osmi letech kontrolu nad Senátem a nejvýraznější většinu ve Sněmovně reprezentantů za posledních více než 80 let. Jejich převaha v Kongresu bude Obamovy vážně svazovat ruce po zbytek jeho mandátu.

Newsletter