Vladimír Dlouhý: Lepší něco dělat než jen štěkat

Tak prý, kdo mluví o EET, hned pase stádo s ministrem Babišem, jak jsem se dozvěděl z textu pana Bábka na serveru Roklen24. No to bych se na to podíval…

V příspěvku na Roklen24 se pan Bábek opět vrátil k problematice EET (Vstanou noví agitátoři: aby EET byla hladce spuštěna). Sice jsem na toto téma již jednou s panem Bábkem polemizoval, ale EET je pro podnikatele tak citlivý projekt, že odpovím i teď:

1/ Musím zopakovat, co jsem řekl již mnohokráte: a. elektronizace nám vstoupí do života v každém případě; b. EET nevidím hlavně jako cestu k lepšímu výběru DPH (to je pohled MF), ale povede k narovnání konkurenčního prostředí v naší zemi. Prostě nejde, aby dlouhodobě u nás existovala skupina, která nejen, že daně neplatí, ale považuje se to za normální (“vždyť bych zbankrotoval, kdybych platil řádně daně”) a aby dokonce i ostatní (ze stejného sektoru) to zatím tolerovali. To byl důvod, proč jsem EET, někdy i proti vůli části členu HK ČR, obecně podpořil.

2/ Vždy jsme říkali, že HK ČR je připravena i tvrdě kritizovat, pokud budeme přesvědčeni, že konkrétní realizace projektu EET narazí na problém. Bohužel, zjevně na rozdíl od MF, máme pocit, že k tomu dochází. Zákon o evidenci tržeb však již byl přijat, EET bude realitou a na HK ČR jsem přesvědčeni, že nejlepší cestou je upozorňovat na rizika. Proto jsem spustil kampaň “EET Ano, ale …”, proto jezdím i s kamerou za jednotlivými podnikateli, kteří mají malou hospodu, horskou chatu, stánek v turisticky atraktivní oblasti, chystám se navštívit třeba řeznictví a další provozovny. Proto také stručnou reportáž a poznatky publikujeme na YouTube a Facebooku a konečně proto jsme spustili i web, který má podnikatelům poradit. A konečně i proto jsme zabojovali za odložení zahájení EET od 1.12., tedy v pro malé podnikatele hektickém adventním čase. Je z toho všeho vidět, že podnikatelům ani tak nejde o to, zda EET pro ně bude nebo nebude dobré (pro ty, co dosud daně neplatili, to zpočátku jistě dobře nebude), ale hlavní potíž je v nedostatku informací: co si mají pořídit za zařízení, jak bude vypadat příslušná aplikace do smartphonu/iPadu a kde ji stáhnout, jak se budou řešit nouzové situace (vypadne internet) a mnoho dalších.

3/ Nevím, zda se to Ministerstvu financí ČR líbí, spíše asi ne. Ihned po mé návštěvě hospody na okraji Prahy a umístění reportáže na sociální sítě se majiteli ozvala náměstkyně ministra financí a zorganizovala se stejným podnikatelem, se kterým jsem mluvil já, následnou schůzku pro pana ministra Babiše. Inu, těší mě, že je mi pan ministr v patách, ale hlavně, aby se z toho jeho lidé poučili. Já budu v této kampani pokračovat, za to onen podnikatel musí jen doufat, že na něj brzy nevyrazí berňák. Já být ministrem, tak bych tam nejel, našel bych si spíše někoho jiného.

4/ Nejsme tedy žádní agitátoři ministerstva financí. Vláda i parlament zákon schválili, prezident podepsal, EET je tedy skutečností. Nejsem na politicích závislý, jen věřím, že EET se může stát krokem správným směrem, tedy že nemíří, jak tvrdí pan Bábek, proti malým a středním podnikatelům. Respektive, zamíří proti nim, pokud systém zkolabuje. A alespoň mně osobně stojí za to se angažovat v tom, aby EET začalo fungovat – zpočátku jistě s dětskými nemocemi, ale postupně, aby se celý systém usadil a normálně fungoval. A ještě něco – s MF ČR někdy opravdu není moc řeč, takže naše kampaň je i zdvižený prst pro ně: pokud nedojde k nápravě, jsme připraveni naši podporu stáhnout a nechat vás v tom.

5/ K panu Bábkovi pak jednu věc. Je hezké kritizovat, ještě lepší je udělat si z nějaké společensky, celostátně známé kauzy platformu pro zviditelnění, když už mi to jinak nejde. Úplně nejlepší je však věci posouvat dopředu, místo poštěkávání jezdit, naslouchat, informovat, pomáhat a předávat informace dál, třeba státní správě, když to ona sama neumí. V tom vidím roli HK ČR ve vztahu k malým a středním podnikatelům. A jestli pan Bábek chce, tak ať mi zavolá či napíše, a já ho vezmu sebou k dalšímu podnikateli v rámci kampaně “EET Ano, ale …”.

Newsletter