Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Vlastnictví luxusní nemovitosti přináší stabilitu

zdroj: BOUTIQ Real Estate

Českou společnost v poslední době zaměstnává rychlý růst cen nemovitostí, kvůli kterému se sen o vlastním bydlení mnoha lidem vzdaluje. Součástí nemovitostního trhu jsou ale i takzvané „high-end“ neboli luxusní nemovitosti. I na něm dochází ke změnám, jde hlavně o prodloužení návratnosti investice do nemovitosti.

Petr Míka, šéf pražské realitní společnosti BOUTIQ Real Estate, zprostředkoval za poslední tři roky transakce za více než půl miliardy korun. Díky tomu má detailní přehled o trhu s luxusními nemovitostmi. Přečtěte si rozhovor.

Petr Míka, zdroj: BOUTIQ Real Estate, foto: Jana Mensatorová/Bez frází
Petr Míka, zdroj: BOUTIQ Real Estate, foto: Jana Mensatorová/Bez frází

Jaká kritéria musí nemovitost splňovat, aby mohla být považovaná za luxusní?

Luxusní nemovitost tvoří kombinace několika věcí. Na první pohled si všimnete řešení povrchových materiálů, jako jsou parkety, obložení stěn, řešení koupelen. Obvykle jde o velkorysost dispozice, luxusní nemovitosti jsou prostorné, mají vyšší stropy a dveře. Dále si s luxusní nemovitostí kupujete pohodlí. Jde například o parkovací místa, klimatizace, bezproblémový přístup až ke dveřím bytu nebo bezbariérový vchod na terasu. S tím souvisí i stav celé budovy, vzhled fasády domu, úpravnost společných prostor. Majitel luxusní nemovitosti očekává něco, co se anglicky označuje jako seamless experience. Česky bych řekl, že jde o nemovitost bez háčků.

V čase vidím posuny ve vnímání, co je luxusní. Před časem bylo znakem statusu mít klimatizaci přiznanou, dnes je požadavkem ukrytí výduchů v podhledech. Čím dál častější je pohodlné ovládání technologií v bytě nablízko i na dálku přes aplikaci smart home. Co se naopak nemění, je exkluzivní lokalita a s ní související výhledy na zeleň a především na město. Nemovitosti s panoramatickým pohledem na Prahu budou mít vždy velkou šanci stát se luxusní nemovitostí.

Pořizují si vaši klienti nemovitosti pro vlastní bydlení nebo jako investici?

To se nedá jednoznačně říci. Jsou klienti, kteří kupují na investici a vlastní takových nemovitostí i desítky. Ale velká část klientů si vybírá luxusní nemovitost pro sebe. Na trh mohou vstupovat opakovaně, protože pokud si to můžeme dovolit, tak chceme, aby nemovitost odpovídala aktuálním životním potřebám. Majitel luxusního bytu může pár let po nákupu klidně poptávat exkluzivní pozemek pro rodinný dům.

zdroj: BOUTIQ Real Estate
zdroj: BOUTIQ Real Estate

Jaké jsou obvykle hlavní důvody pro pořízení luxusní nemovitosti?

Naše obydlí má velký vliv na naši kvalitu života. Pokud disponujete velkými prostředky, je vlastní bydlení jednou z prvních věcí, kterou budete řešit. V případě nákupu na investici je klíčovým důvodem stabilita a nárůst hodnoty nemovitostí v delším období, což pro luxusní nemovitosti platí dvojnásobně.

Vyplatí se teď vůbec investovat do nemovitostí? Dá se nějak odhadnout očekáváná návratnost investice u luxusních nemovitostí?

Krátkodobě se návratnost investice jistě prodloužila. Nicméně investice do nemovitosti obvykle není krátkodobou investicí. Celkový trend je nepochybný a krátkodobé fluktuace nájemného nemají na smysluplnost a především bezpečnost investice do luxusní nemovitosti vliv.

Pokud přijde další vlna a restrikce, co to udělá s nemovitostním trhem?

O luxusní nemovitosti byl, je a vždy bude zájem u lidí, kteří mají na ně prostředky. Vláda bude nejspíš podporovat investice do nemovitostí a do bydlení, trend bude pokračovat a lockdown to nezmění. Změnu může přinést růst úrokových sazeb, které znamenají zvýšení ceny peněz.

Dá se očekávat nějaký dlouhodobý dopad pandemie na cenu luxusních nemovitostí?

Myslím si, že na cenu luxusních nemovitostí pandemie podstatný vliv mít nebude. Teď prožíváme období nárůstu ceny, které dřív nebo později skončí a trh si trochu sedne. Ceny budou asi růst dál, ale v menším tempu. Pandemie mohla být jedním ze spouštěčů, ale tato vlna by přišla tak jako tak.

Petr Míka (1979) byl původní profesí hokejista. Jako hráč dokonce nakoukl v dresu New York Islanders do severoamerické NHL. V roce 2015 spoluzaložil BOUTIQ Real Estate, která se zaměřuje na zprostředkování luxusních nemovitostí.

Newsletter