Volby v Rusku: Drtivé vítězství „Putinova“ Jednotného Ruska

Ruská vládní strana Jednotné Rusko, formace blízká prezidentovi Vladimiru Putinovi, po nedělních parlamentních volbách získává ve Státní dumě drtivou většinu. S odvoláním na předběžné oficiální volební výsledky to dnes uvedla agentura AFP. Podle ní se tak Putin může v klidu připravovat na zisk čtvrtého prezidentského mandátu v roce 2018.

Jednotné Rusko po sečtení 60 procent odevzdaných hlasů obdrželo podporu 53,8 procenta voličů, uvedla ústřední volební komise. Podle AFP tak nejspíš získá ve Státní dumě více než 300 ze 450 křesel, zatímco dosud jich mělo 238. Mělo by tak bezprecedentní moc a mohlo prosazovat ještě snadněji ústavní změny.

Pořadí dalších stran je stále otevřené. Na druhém místě je zatím Komunistická strana Ruské federace s 13,9 procenta odevzdaných hlasů. Těsně za komunisty je nacionalistická Liberálnědemokratická strana, která podle průběžných výsledků získala 13,7 procenta hlasů. Spravedlivé Rusko, které je levicovým spojencem Kremlu má 6,2 procent. Všechny tyto tři strany podle AFP zpravidla hlasují shodně s Jednotným Ruskem.

Putin: Útok na Pobaltí? Boj s NATO? Nesmysl

Liberální a sociálně-demokratické opoziční formace nezískaly podle volební komise potřebný počet hlasů ke vstupu do Státní dumy.

Stínem na nedělních volbách je výrazně nižší volební účast. Podle volební komise přišlo hlasovat jen 47,8 procenta voličů, zatímco při minulých parlamentních volbách v prosinci 2011 to bylo 60 procent.

„Můžeme s jistotou říci, že strana (Jednotné Rusko) dosáhla velmi dobrého výsledku. A to i přes ne zrovna nejvyšší účast, která je ale i tak významná,“ uvedl podle AFP Putin. Při cestě do sídla strany, kterou pomáhal v roce 2011 vytvořit, prezident ocenil „zvyšující se politickou vyzrálost“ ruských voličů.

Agentura S&P zlepšila výhled ratingu Ruska na stabilní

Newsletter