Na devizových trzích je patrná rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula nad úroveň 25,40 za euro.

Volební program jako katalog z Ikea

Ať už politiku sledujete či nikoliv, jistě uznáte, že většina elektorátu volební programy politických stran nečte. Španělská levicová strana Podemos, která v loňských volbách získala téměř 21 procent hlasů, k tomuto problému přistupuje po svém. Zvolila neobvyklý marketingový přístup – vytiskla program jako katalog Ikea Ve formátu PDF se na něj můžete podívat zde.

S nadějí dostat svůj volební program do rukou lidí, kteří se o politiku zajímají méně, strana navrhla a vytiskla 192stránkový katalog, ve kterém představuje své kandidáty ve stylu katalogu Ikea. Program, který lze koupit za 1,80 eur plus náklady na dopravu, je rozdělen do dvou částí. První obsahuje klasické Ikea sekce: kuchyň, koupelnu, obývací pokoj a tak dále… Každý aspekt programu je uveden v odrážkách a stručných větách, zvýrazněná jsou čísla (pracovní místa, investice) tak, jako by znázorňovaly ceny položek. Druhá polovina má, kromě zmíněného, rozsáhlejší (a tradičnější) prezentaci programu.

Když politika nehraje roli aneb jak dluhopisy ignorují nervozitu

„Pokud chceme sledovat různé cíle, musíme přijmout různá opatření,“ poznamenala Carolina Bescansa, která otevřeně přiznává inspiraci Ikeou. Kromě inovativního formátu však program nepřináší mnoho odlišností od toho, co strana Podemos předložila v prosinci, včetně návrhů 60 miliard eur ve veřejných výdajích, zvýšení daní pro obyvatele s příjmy přesahující 60 000 eur, snížení dph u většího souboru produktů (potraviny, léky) na úroveň 4 procent a 10 procent a dph ve výši 25 procent na luxusní zboží.

Newsletter