Volkswagen strhl skandál Dieselgate do hluboké ztráty

AKTUALIZOVÁNO: Automobilka Volkswagen, kterou stihl skandál manipulace emisí u milionů aut s naftovým motorem, se ve třetím čtvrtletí roku propadla do hluboké ztráty u provozního i čistého výsledku hospodaření. Důvodem záporných čísel jsou především rezervy v rozsahu zhruba 7 miliard eur právě na řešení emisního skandálu. Pozastavené prodeje a vyšetřování v mnoha zemích ale znamenají také výrazné zbrzdění růstu tržeb. Za tři čtvrtletí roku je zisk Volkswagenu meziročně tenčí o více jak polovinu. Akcie Volkswagenu rostou o více jak tři procenta k 108,5 eur, což je důsledkem potvrzení cíle 10,4 milionu prodaných aut za celý rok.

Skandál zatížil automobilku čtvrtletí provozní ztrátou 3,5 miliardy eur, která je první za posledních 15 let historie firmy. Analytici se ztrátou počítali, ale nižší – 3,26 miliardy eur. Kvůli aféře dieselgate Volskwagen ve čtvrtletí prodělal víc, než 3,23 miliardy eur, které loni ve třetím kvartále vydělal. Čistá kvartální ztráta automobilky dosáhla 1,67 miliardy eur po zisku 2,97 miliardy eur před rokem.  Za devět měsíců roku 2015 je provozní zisk Volkswagenu meziročně nižší o takřka dvě třetiny a čistý zisk o 55 procent.

„Učiníme vše, co je v našich silách, abychom získali zpět ztracenou důvěru,“ uvedl nový šéf koncernu Matthias Müller. „Skupina Volkswagen má velmi solidní a rozsáhlé zdroje hotovosti. To nám pomůže zvládnout obtížnou situaci, kterou vyvolaly finanční dopady té záležitosti kolem naftových motorů,“ upozornil finanční ředitel Frank Witter. Volkswagen získal krom jiného tři miliardy eur prodeje akcií Suzuki.

Zásadních pro záporná čísla je téměř 7 miliard eur, které Volkswagen ve svém účetnictví na řešení kauzy dieselgate vyhradil – 6,7 miliardy u osobních a 0,2 miliardy eur u nákladních aut. Hospodaření je ale zasaženo také aférou dieselgate vynuceným zastavením prodejů některých aut, což se projevilo meziročním zpomalením růstu tržeb na 5,3 procenta a celkových 51,5 miliardy eur, zatímco ještě za devět měsíců roku to je 8,5 procenta a 160,3 miliardy eur.

Tuzemská automobilka Škoda Auto, která patří do skupiny Volkswagen, vytvořila za první tři čtvrtletí letošního roku provozní zisk 734 milionů eur, tedy bezmála 20 miliard korun. Meziročně je to nárůst asi o 13 procent z 651 milionů eur, vyplývá z údajů, které zveřejnil Volkswagen. Tržby Škody Auto stouply téměř o šest procent na 9,3 miliardy eur. Růst skupina připisuje i nákladovým úsporám a příznivému vlivu vývoje měn, tedy oslabené koruně.

Automobilka již dříve oznámila, že v období od ledna do září dodala zákazníkům 791.500 vozů, což je o 2,2 procenta více než před rokem. V samotném září však odbyt meziročně klesl o 2,1 procenta na 93.600 vozů. Prodejní výsledky nepříznivě ovlivnila situace na trzích v Číně, Rusku a ve východní Evropě, uvádí zpráva koncernu Volkswagen.

Newsletter