Výběr daní? Pořád žádná velká sláva

Schodek státního rozpočtu v říjnu stoupl na 29,1 miliardy korun ze zářijových 2,8 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí s tím, že jde o nejlepší výsledek hospodaření ke konci října od roku 2008. Loni v říjnu rozpočet vykázal schodek 45,4 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun.

Schodek rozpočtu ČR do října narostl na 29 miliard korun

Říjnová data k rozpočtovému plnění ukazují na meziročně zvýšený objem daňového výběru, který ovšem není tak výrazný, aby bylo možno hovořit o zlepšení daňového výběru jako takového. Zvýšený objem daňového výběru lze totiž v jeho úplnosti zdůvodnit poměrně razantním růstem tuzemského hospodářství. 

Ministerstvo financí sice správně uvádí, že jde o nejlepší výsledek od roku 2008, ale uplynulá léta přece jenom byla poznamenána dopady světové finanční krize a z ní pramenících recesí. Nyní je česká ekonomika šestým nejrychleji rostoucím hospodářstvím vyspělého světa v meziročním vyjádření, přičemž ze zemí Evropské unie ji předčí pouze jediný stát – Irsko. Pro srovnání, ještě před tím, než se krize naplno v ČR projevila, v říjnu roku 2008 vykazovalo plnění rozpočtu kladné saldo čítající takřka jedenáct miliard korun. V říjnu o rok dříve to bylo aktivní saldo ve výši dokonce přesahující 27 miliard korun. V roce 2005 zase více než patnáct miliard korun.

Současný zářný růst tuzemské ekonomiky by se měl výrazněji promítat do daňového inkasa i do plnění rozpočtu, pokud bychom opravdu měli hovořit o nepochybném zefektivňování samotných mechanismů daňového výběru. Nezapomeňme také, že tuzemským veřejným financím výrazně pomáhají příjmy z dočerpávaných eurofondů, které jsou meziročně vyšší o zhruba 53 miliard korun. Konečný verdikt o zlepšování či nezlepšování daňového výběru bude být moci vyřčen až po skončení letošního roku, avšak zatím se zdá, že příznivé efekty v plnění rozpočtu má letos na svědomí spíše velice solidní ekonomický růst než zefektivnění daňového výběru.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter