Výdaje amerických spotřebitelů nabírají tempo

Srpen přinesl viditelné zrychlení výdajů amerických domácností a jednotlivců po červencové stagnaci a to nad tempo, kterým rostou příjmy, ukázala čísla ministerstva obchodu.

Osobní výdaje v srpnu vzrostly o 0,5 procenta proti červenci, kde byl pokles o 0,1 % revidován na stagnaci. Očekáváním bylo plus 0,4 procenta. O očekávané 0,3 procenta rostly osobní příjmy. Ministerstvo připisuje růst zlepšování trhu práce.

Výdaje na zboží dlouhodobé spotřeby, včetně aut, se po očištění o inflaci v srpnu zvýšily o 1,9 procenta. To je nejvýraznější tempo za posledních pět měsíců. Prodeje osobních a lehkých aut v USA byly v srpnu nejprudší od ledna roku 2006. Výdaje domácností na služby se zvýšily o 0,4 procenta.

Pro spotřebitelské výdaje je důležité, že o 0,3 procenta vzrostl disponibilní příjem, peníze po zdanění očištěné o inflaci. Meziročně je větší o 2,7 procenta. O desetinu procenta vyšší byl růst mezd a platů, o dvě desetiny procenta na 5,4 procenta naopak poklesla míra úspor. Data naznačují mírné otevírání peněženek spotřebitelů.

Pro budoucí politiku Fedu je důležitý takzvaný jádrový index výdajů na spotřebu. Je to míra inflace, přímo navázaná na spotřebitelské výdaje a Fed ji preferuje před klasickým indexem spotřebitelských cen. Meziroční růst v srpnu dosáhl 1,5 procenta, cílem Fedu jsou 2 %.  

Páteční poslední revize údajů o americké ekonomice ve druhém čtvrtletí ukázala na 4,6% tempo růstu v přepočtu na celý rok. V první čtvrtině roku americká ekonomika o 2,1 procenta klesla.

Newsletter