Vydělat na Applu sedminásobek? Goldman ví, jak na to!

Akcie technologického giganta Apple mají za sebou poměrně bouřlivý den. Ve čtvrtek se jejich cena během intradenního obchodování propadla o více jak 2 %. Vina padá na bedra serveru DigiTimes, ten oznámil, že se dodavatel čipů pro chytré telefony iPhone silně obává, že vedení nakousnutého jablka sníží své objednávky pro čtvrté čtvrtletí. Ztráty však ve výsledku byly částečně umazány, což vyústilo v pokles o „pouhých“ 0,65 %.

Apple tak teď stojí na prahu čtvrtého čtvrtletí, které by dle některých analytiků mělo být pro technologickou firmu poměrně úspěšné. S tím souhlasí i americká investiční banka Goldman Sachs. Její rada zní jasně – nákup Applu je jasná volba, avšak zvolte k tomu opce.

Katherine Fogerteyová a John Marshall z opčního týmu Goldman sází na koupi lednového opčního call kontraktu s cílovou cenou akcie na 115 dolarech za cenu 5,7 dolarů. Tento instrument v podstatě spočívá v právu na koupi akcie Applu za cenu 115 dolarů v době ode dneška až do poloviny ledna 2016. Akcie nakousnutého jablka by tak musela překročit hranici 115 dolarů alespoň o 5,7 dolarů, tedy minimálně na 120,7 dolarů, aby se investor během příštích čtyř měsíců dostal do zisku.

Takový scénář je pro tým Goldman Sachs vysoce pravděpodobný. Simona Jankowská, nová analytička banky zaměřující se výhradně na Apple, cílovou cenu titulu vidí až na 163 dolarech, přičemž hlavním motorem růstu by měly být nad očekávání vyšší prodeje iPhonů a iPadů, jež se posléze projeví v tržbách a celkových ziscích.

„Výsledky naší studie nasvědčují tomu, že iPad bude v následující sezóně top produktem spotřebitelského sektoru. Potvrzuje to 16 % ze všech dotázaných respondentů, kteří koupi iPadu opravdu plánují,“ přepisuje server CNBC slova Goldman Sachs.

 Co s týče srovnání nákupních call opcí a prodejních put opcí, Fogerteyová a Marshall poukazují na fakt, že cena první zmiňované skupiny klesla pod cenu té druhé . To naznačuje, že jsou investoři ohledně budoucího vývoje lehce nervózní a očekávají možný pokles. I přesto jde dle obou analytiků o příležitost výhodné koupě. Pokud se cena titulu opravdu vyšplhá až na 163 dolarů, šlo by o výnos o velikosti 42,3 dolarů na jednu akcii, což je číslo více jak sedmkrát vyšší než zaplacená cena.

S návrhem Goldmanů však nesouhlasí Dennis Davitt, ostřílený obchodník s opcemi působící ve společnosti Harvest Volatility Advisors. Ten považuje cenu lednové call opce za předraženou.

„Pokud jsme v případě Applu svědky zvýšené volatility, prodejní opce by měly být jasnou volbou,“ řekl pro CNBC Davitt. „Pokud je cílem vydělat peníze na rally technologické firmy, sám bych se rozhodl spíš pro nákupní opce indexu S&P 500, které jsou mnohem levnější,“ dodal trader, poukazujíce přitom na fakt, že Apple má v rámci zmiňovaného benchmarku největší váhu, tudíž by se jeho případný růst projevil v celém trhu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter