Výhled americké ekonomiky, průmysl i reality posílají akciové indexy na maxima

Silná trojice dat o blízkém vývoji americké ekonomiky umocňuje pozitivní náladu na trzích, kterou navodil pozitivní vzkaz z trhu práce. Výrazný růst ukazuje výhledový index aktivity mezi podniky v oblasti Filadelfie i celkový předstihový index vývoje americké ekonomiky, růstem překvapují také prodeje starších domů. Index amerických akcií S&P 500 odpověděl růstem na intradenní maxima 1991,47 bodu.

Celkový index podmínek v průmyslu v oblasti Filadelfie v srpnu překvapivě roste na 28 bodů při očekávaném poklesu na 19,7 bodu z 23,9 bodu v červenci dle konsensu ekonomů a analytiků dle Bloomberg. Zchlazení nadšení ale může přinést podrobnější pohled na skladbu indexu. Zatímco zlepšení ukazuje výhled pro příští půlrok, průměrný odpracovaný týden či zásoby, zhoršení zastihlo průměrné placené ceny za dodávky, nové objednávky, zaměstnanost i dodávky.

Trh kladně reaguje ale také na respektovaný index předstihových ukazatelů americké ekonomiky, sestavovaný Conference Board. Ten vypovídá o směru americké ekonomiky pro příští tři měsíce až půlrok. Očekávané tempo 0,6% růstu realita předčila o polovinu, navíc byla na dvojnásobné 0,6% tempo revidována data za měsíc červen. Aktuální jsou za červenec.

Třetím kladným překvapením jsou údaje o prodejích starších domů. Ty za červenec vylétly o 2,4 procenta na 5,15 milionu při očekávaném poklesu o půlprocento na 5,02 milionu transakcí v přepočtu na celý rok.

Jako faktory, hovořící pro podporu realitního trhu, můžeme hodnotit růst zaměstnanosti, pozvolný růst cen nemovitostí na americkém trhu, pokles zadlužení spotřebitelů i oživení v realitním sektoru z pohledu stavebních firem. Medián ceny prodaného staršího domu roste v červenci meziročně o 4,9 procenta na 222.900 dolarů.

Trhu a cenám na něm ulevuje také pokles nucených prodejů domů, zejména zabavených kvůli neschopnosti splácet hypotéku. 9% podíl je nejnižší od úvodu roku 2008. Průměrná sazba u 30leté fixované hypotéky se pohybuje na úrovni 4,12 procenta proti 4,53 procenta v úvodu roku, mapuje data Freddie Mac agentura Bloomberg.

Newsletter