Výhled pro německou ekonomiku? Investoři nasazují černé brýle

Hodnocení kondice největší evropské ekonomiky v řadách investorů a expertů finančního trhu se prudce zhoršuje. Index očekávání pro příštích šest měsíců sestavovaný německých institutem ZEW v září propadl z 25 na méně než polovičních 12,1 bodu, pod analytiky očekávaných (konsensus Bloomberg) 18,3 bodu.

Německá ekonomika, která je klíčovým obchodním partnerem České republiky, se očima investorů a analytiků horší již šest měsíců v řadě a tentokrát klesla výrazně pod dlouhodobý průměr (24,9). Statistika ZEW nicméně nevyhlíží zcela černě. Druhý z dvojice indexů, který hodnotí současný stav německé ekonomiky, se zvýšil (stejně jako v předchozím měsíci), a to o necelé dva body na 67,5 a navíc nad očekávání 64 bodů.

Trhy nechávají údaje bez viditelné reakce. Německý index DAX se nadále obchoduje s mírnou ztrátou a kurz eurodolaru se drží nad 1,1300 EURUSD.

Na německého exportního obra doléhá efekt zpomalujícího růstu tzv. rozvojových trhů v čele s Čínou. Tento efekt ale částečně kompenzuje rostoucí poptávka od evropských obchodních partnerů. Ekonomika eurozóny podle poslední verze údaje Eurostatu rostla ve druhém čtvrtletí o 0,4 procenta, což značí zpomalení o 0,1 procentního bodu proti první čtvrtině roku. Evropská centrální banka očekává pro letošní rok 1,4procentní růst, zatímco německá centrální banka Bundesbank prognózuje domácí ekonomice růst o 1,7 procenta. 

„Zhoršující se ekonomický vývoj na rozvíjejících se trzích sráží hospodářské vyhlídky německé ekonomiky orientované na vývoz,“ uvedl v prohlášení šéf institutu Clemens Fuest. Zatímco ve druhém kvartálu poháněla hospodářský růst největší evropské ekonomiky převážně zahraniční poptávka, „je stále méně pravděpodobné, že export bude povzbuzovat růst v blízké budoucnosti,“ dodal.

Newsletter