Jestřábí výhled sazeb Fedu zvýšil střední a delší konec americké výnosové křivky. Vzrostly zejména reálné tržní sazby. Dolar v návaznosti na to posílil na dvouměsíční maxima. Během dne očekávejme dozvuky Fedu s rizikem pro rizikové měny. Koruna oslabila k 25,50 za euro, vzhledem k výhledu sazeb ČNB předpokládáme omezený prostor pro další oslabení.

Vyhlížené posile pražské burzy Kofola silně rostou prodeje

Nápojové skupině Kofola za tři čtvrtletí roku vzrostly prodeje meziročně o 16,3 procenta na 5,56 miliardy korun. Jde o nejlepší výsledek v historii skupiny. Hrubá marže jí stoupla o 27,2 procenta na 2,29 miliardy korun. Na přelomu roku by firma, která letos přestěhovala své sídlo do ČR z Polska, měla spustit veřejnou nabídku akcií na pražské burze.

Skupině Kofola rostly všechny klíčové finanční ukazatele. Ukazatel EBITDA (provozní zisk před odpisy) se zvýšil o 34,6 procenta na 988,5 milionu korun. „Do hospodaření stejně jako v prvním pololetí tohoto roku nejvýrazněji promluvila akvizice slovinské značky Radenska a distribuce nápojů Rauch. Firmě se dařilo na trzích v České republice, na Slovensku i ve Slovinsku, prodeje v Polsku mírně klesaly,“ uvedla mluvčí Kofoly Jaroslava Musilová.

Prodeje nealko nápojů Kofole vzrostly v České republice o 15,6 procenta a na Slovensku o 13,8 procenta. Musilová uvedla, že velmi dobře se dařilo barům s čerstvými ovocnými a zeleninovými šťávami UGO, které zvýšily meziroční tržby o 65 procent. „Na hospodaření firmy se začíná pozitivně podepisovat také přímá distribuce nápojů v České republice, kterou skupina zavedla v minulém roce,“ uvedla mluvčí.

Kofola letos své sídlo přestěhovala z Polska do České republiky, do Ostravy. Na přelomu roku by měla přijít veřejná nabídka akcií – buď v posledním letošním čtvrtletí nebo 1. čtvrtletí příštího roku. Zatím není jasné, jak bude nabídka probíhat a za jakou cenu. Akcie Kofoly jsou na pražské burze nyní pouze technicky.

Akcionáři Kofoly upsali české akcie a navýšili kapitál

Kofola v minulých letech vsadila i na růst prostřednictvím akvizicí. V březnu koupila slovinského producenta minerálních vod Radenska a v červnu její zástupci podepsali smlouvu, jejímž prostřednictvím firma získá firma čtyřicetiprocentní podíl v druhém největším producentovi nealkoholických nápojů na Slovensku, skupině Water Holding. Ta vyrábí minerální vody Budiš, Zlatá studňa, Gemerka, Fatra nebo kolové nápoje Šofokola. „K dokončení transakce a nabytí minoritního podílu ve Water Holding zbývá schválení transakce slovenským antimonopolním úřadem,“ uvedla dnes Musilová.

Skupina má osm výrobních závodů, působí v Polsku, České republice, na Slovensku, ve Slovinsku a v Rusku. Zaměstnává 2300 lidí, z toho zhruba 700 v Česku. K výrobkům firmy Kofola vedle stejnojmenného nápoje patří ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Chito, Top Topic nebo Citro Cola.

Kofola již zítra technicky vstoupí na pražskou burzu. Co bude dál?

Newsletter