Vyhněte se Číně. Je to export na steroidech

„Čínský medvěd“ Peter Navarro radí investorům, aby se investicím do druhé největší ekonomiky světa raději velkým obloukem vyhnuli. Ekonomický model Číny je totiž podle něj neudržitelný. „Panuje zde merkantilistický exportně řízený model, stimulovaný keynesiánskými steroidy. Vyskytuje se již i na obecní úrovni a projevuje se například budováním všech možných druhů veřejné infrastruktury, která však vyžaduje konfiskaci půdy z rukou zemědělců,“ řekl CNBC profesor ekonomie na University of California.

Navarro, který je spoluautorem knihy „Death By China“ (Smrt Číně) nachází atributy čínského zpomalování v menší poptávce USA a Evropy po čínské vývozu. „Problém je jednoduše v tom, že USA a Evropa jsou nyní až příliš slabé na to, aby udržely 10procentní růst, který Číně po tři desetiletí, rok co rok poskytovaly,“ řekl. Mimo to čelí Čína rostoucím mzdovým tlakům, problémům na trhu práce, nedostatku vody a bublině nejen na akciovém trhu, ale i na trhu realit, dodal Navarro.

Čínský statistický úřad ve středu oznámil, že roční růst HDP byl v prvním čtvrtletí na úrovni 7 procent, co že oproti předchozímu čtvrtletí zpomalení (7,3 procenta). Za posledních šest let se zároveň jednalo o nejpomalejší tempo růstu, což naznačuje, že druhá největší světová ekonomika pokračuje v nelichotivém trendu a ztrácí na síle.

Newsletter