Výhodné McMenu? Firma si prý zkrátila daně o miliardu eur

Celosvětově provozovaný americký řetězec s rychlým občerstvením McDonald’s se v letech 2009 až 2013 skrze svou lucemburskou pobočku šikovně vyhýbal daním a ušetřil tak celkem zhruba miliardu eur. Tvrdí to uskupení odborů a dobročinné organizace a společně vyzvaly Evropskou komisi, aby případ prošetřila.

Obvinění tvrdí, že McDonald’s „proháněl“ část evropských tržeb účetnictvím své lucemburské pobočky. Konkrétně mělo být zhruba pět procent z obratu posíláno ve formě od daně z příjmu odečitatelných honorářů na účet pobočky v Lucembursku, které je známé svou vstřícnou daňovou politikou.

Vedení evropského ústředí McDonaldu obvinění zatím nekomentovalo, dříve se pouze nechalo slyšet, že společnost vždy jedná v souladu s daňovými pravidly jurisdikcí té které země, v níž působí.

Nový CEO a svěží vítr pro McDonald’s?

Podaří se McDonaldu vstát z popela?

Daňové úniky jsou v poslední době v Evropě horkým politickým tématem a společné evropské orgány v mnohých případech posunuly vyšetřování nadnárodních společností na celounijní úroveň. Například spory mezi Lucemburskem a automobilkou Fiat či internetovým prodejcem Amazon.com. Ani v případě fastfoodového sektoru se nejedná o poprvé – v roce 2012 se například ukázalo, že řetězce Burger King, Subway a McDonald’s kreativně krátily své daňové účty tím, že z jednotlivých poboček odcházely mimořádné platby jako honoráře za využívání značky a know-how do – jak jinak než – zemí s přívětivějšími daňovými zákony. 

HSBC kryla daňové podvody ve Švýcarsku

Kdo si „syslí“ peníze na tajných švýcarských účtech?

Newsletter