Vyplácení mzdy jen jednou za měsíc? Přežitek…

CEO Advanto Martin Fortelný, zdroj: Advanto

Připsání výplaty na účet patří k příjemnějším stránkám života zaměstnance. Ale to se děje zřídka, zpravidla jednou za měsíc, a často navíc poté, kdy je třeba uhradit povinné výdaje. Je možné tento časový nesoulad nějak vyřešit?

Startup Advanto říká, že ano. Posílání mzdy jednou za měsíc je podle něj archaizmus a zaměstnanec budoucnosti si o frekvenci vyplácení peněz bude rozhodovat sám. Proč čekat na peníze od zaměstnavatele, když se pomyslné složenky musejí zaplatit teď?

Advanto proto firmám poskytuje aplikaci, díky níž si pracovníci sami určují, kdy jim přijdou peníze. Advanto jim je jednoduše vyplatí a potom se s firmou vyrovná. Jak to celé funguje? A proč by to zaměstnavatelům nemělo být proti srsti? Přečtěte si rozhovor se šéfem Advanta Martinem Fortelným.

Advanto mobilní aplikace, zdroj: Advanto

Kdo jsou vaši zákazníci?

Převážně společnosti s větším počtem zaměstnanců, ale nechybí ani menší firmy, pro které nabízíme verzi aplikace pod názvem Advanto Go.

Kolik jich je? Ve kterých oborech zpravidla působí?

Máme již několik desítek klientů a další přibydou do konce tohoto roku. Pokročilá jednání vedeme se stovkami subjektů. Zatím máme v portfoliu firmy z logistiky, gig ekonomiky (sdílená ekonomika, pozn. red.), maloobchodu a také hodně výrobních firem.

Jak váš systém funguje?

Advanto slouží jako automatizovaný nástroj, která umožňuje zaměstnavatelům výplatu kdykoliv zavést, aniž by taková změna měla nároky na jejich IT, účetní nebo mzdová oddělení. Advanto se jednoduše napojí na mzdové a docházkové systémy zaměstnavatele. V mobilní nebo webové aplikaci každý pracovník vidí, kolik už má odpracováno hodin a kolik si může zrovna vybrat peněz. Pokud potřebuje peníze před výplatním termínem, zvolí si kolik a odsouhlasí. Advanto jim obratem pošle peníze na účet a v termínu regulérní výplaty se vyrovná se zaměstnavatelem. Mzdové účetní tak mohou nadále fungovat v zavedeném měsíčním rytmu výplat.

Proč by měly firmy vyplácet mzdu kdykoli na přání zaměstnance?

Prvním z důvodů je konkurenční výhoda na trhu práce. Výplata kdykoli usnadňuje našim klientům nábor. Velmi znát je to mezi firmami, které potřebují sezónní pracovníky nebo nabízejí brigády. Díky Advantu mohou konkurovat personálním agenturám, které lidi vyplácejí často, klidně i denně.

Zavedení Advanta také snižuje fluktuaci pracovníků. Možnost vybrat si odpracované peníze kdykoliv je zkrátka cenný benefit, který při úvahách o změně zaměstnání hraje roli. Máme také zaměstnavatele, kde měli lidé zájem vybírat si mzdu častěji, například aby měli na zaplacení stále dražších účtů za domácnost. Jenže pokud máte pracovníků stovky, jde o administrativně náročnou záležitost. Advanto jim proto přišlo velmi vhod, protože se o vše postará.

A nakonec jedna z velkých výhod zavedení Advanta je vyšší produktivita pracovníků. Když se nechá rozhodování o vyplácení peněz na lidech, tak mají lepší přehled nad svými příjmy a výdaji. Lépe vědí, kdy a za co si mohou dovolit utrácet. Navíc možnost vybrat si peníze před regulérním výplatním termínem představuje záchrannou síť pro případ, že by mi před další výplatou peníze scházely. Mizí tak stres spojený s finančními problémy nebo nejistotou. To má pozitivní vliv na produktivitu. Pracovníci využívající Advanto odpracovávají klidně i o pětinu více hodin.

Znamená Advanto pro firmy vyšší administrativní zátěž? Jak dlouho trvá implementace?

Advanto je navržené tak, aby jeho zavedení pro firmu představovalo minimální starosti. Implementaci provádí na klíč IT personál Advanta, v případě nejrozšířenějších mzdových a docházkových systémů ji umí provést na pár kliknutí. Výplata kdykoliv nepředstavuje ani žádnou zátěž pro cash flow firem nebo práci účetních, protože peníze jdou z prostředků Advanta. K vyrovnání dochází jednou za měsíc v obvyklý výplatní termín.

Zakladatelé Advanto – Martin Fortelný & Jan Kölbl, zdroj: Advanto

Čím je tvořen váš obrat?

Poplatky za výběr. Většina výběrů mzdy prostřednictvím aplikace Advanto je zpoplatněná 49 korunami. Ty hradí zaměstnavatel, přičemž si může poplatky vyrovnat se zaměstnanci.

Připravujete zahraniční expanzi. O které trhy se jedná?

Velmi brzy by se mělo Advanto objevit v prvních slovenských firmách. Výhledově bychom se taky chtěli prosadit na dalších evropských trzích.

Bude podle vás v budoucnosti běžné, že si pracovníci budou nechat vyplácet peníze kdykoli? Pokud ano, za jak dlouho se to stane?

Jsem přesvědčen, že výplata kdykoliv se stane normou. Jednou si budeme ťukat na čelo, jak jsme mohli čekat na výplatu celý měsíc. Můj tip je, že nějakou obdobu výplaty kdykoliv bude většina lidí západního světa znát tak za tři roky.

Advanto umožňuje zaměstnancům vybrat si kdykoliv v měsíci svou odpracovanou mzdu, a to na pár kliknutí v telefonu. Stačí, aby zaměstnavatel stejnojmennou aplikaci napojil se své mzdové a docházkové systémy. Aktuálně mají ke službě Advanto v Česku přístup tisíce lidí. Advanto už teď využívají v Rohlíku, DoDo, Lagardère a dalších.

Martin Fortelný a Jan Kölbl založili Advanto v roce 2020 a ještě v témže roce získali několikamilionovou investici od venture kapitálového fondu Nation1. V roce 2021 pak Advanto získalo další investici od fondu V-Sharp Alpha.

Newsletter