Výprodej v Evropě zasáhl i Prahu, Erste znovu pod 500 Kč

Pražská burza dnes oslabila pod taktovkou rakouských titulů Erste -3,06 % a pojišťovny VIG -1,85 %. O2 po oznámení odkupu virtuálního operátora Gorila posílila. Evropou otřásl silný výprodej.

Dnešní obchodování na evropských titulech se neslo v duchu slabší průmyslové produkce ve Francii a Itálii. Ta dopadla oproti očekávání výrazně hůře. V Itálii průmysl poklesl o 1,2 %, v případě Francie dokonce o 1,7 %. To samozřejmě schytal jak francouzský CAC index -1,3 %, tak i italský MIB index -1,9 %. Nedařilo se ani španělskému IBEX 35 -1,4 % a německému DAX -1,5 %. Bankovní sektor v Evropě byl pod tlakem ventilovaných finančních problémů největšího portugalského bankovního domu Banco Espirito Santo.

Wall Street dohání silný propad v Evropě. Promlouvá Portugalsko i horší data

Matka největší portugalské banky hlásí problémy, obchodování s akciemi pozastaveno

V Británii nepřekvapila tamní centrální banka a ponechala úrokové sazby na 0,5 %. Na rozdíl od ostatních indexů si britský FTSE 100 nevedl tak špatně a odepsal „pouze“ zhruba 0,7 %.

Pražská burza odepsala 0,54 %, ztrácely také další středoevropské indexy – rakouský ATX -1 % a polský WIG -0,5 %. Projevila se na nich pochmurná nálada na evropských titulech. Na pražské burze se dnes vůbec nedařilo akciím rakouské Erste -3,06 % a o něco méně pojišťovně VIG -1,85 %. Skupina Erste dnes odhadla, že nová maďarská legislativa, podle níž budou banky muset odškodnit klienty za sporné praktiky u devizových půjček, mohou Erste přijít až na 300 milionů eur.

Erste: Maďarský zákon nás může stát 300 milionů eur

Ještě v reakci na chystané vyřazení Orco Property Group z pražské burzy dnes pokleslo o dalších 5,38 % a s NWR -5,26 % se zřejmě předhání, která z rizikových společností odepíše více. Výjimkou byla pak dnes O2 Czech republic, která po oznámení odkupu virtuálního mobilního operátora Gorila dnes dokázala posílit o 2,69 %. Tlaku na bankách dokázala odolat KB se ziskem přes procento, ČEZ zpevnil k 579 korunám.

Na německém indexu DAX nejvíce oslabovaly akcie dopravního přepravce Lufthansa -3,81 % po již dříve oznámeném profit warningu. K nejvíce oslabujícím společnostem se dále přidaly farmaceutická K+S a chemická společnost BASF, ta mohla reagovat i opožděně na výrazný propad ceny ropy v předchozích dnech.

Nárůst averze k riziku dával prostor pro růst ceny komodit, zlato v 17:39 posiluje o více než 1 % a stříbro dokonce o 1,4 %.

 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter