Výprodej začal. Hedgeové fondy se zbavují jediné akcie. Jaké?

Velký výprodej začal a stáhl s sebou všechny tři hlavní americké akciové indexy. Hedgeovým fondům došla trpělivost, se kterou až do dneška nervózně pozorovaly vývoj jedné jediné společnosti. O jakou jde? Který titul stojí za tím, že se nervozita přesunula z jednoho sektoru na všechny ostatní? Odpověď není pro mnohé překvapivá. Opět se jedná o Deutsche Bank.

Rozbuškou výprodeje byla informace agentury Bloomberg o skupině fondů, které začaly hromadně vybírat volnou hotovost uloženou v americké pobočce německé banky. Souběžně s tím se začaly rovněž i zbavovat akcií Deutsche Bank, jež držely ve svém portfoliu. V návaznosti na to se cena amerického titulu banky dostala na svá historická minima, odpovídajícímu bezmála 8% propadu.V závěru dne se propad zastavil na -6,82 %, což odpovídá 11,46 USD

Nervozita kolem Deutsche obchází především v souvislosti s pokutou o velikosti 14 miliard dolarů, kterou na společnost uvalilo americké ministerstvo spravedlnosti. Banka má touto částkou „zaplatit“ za prodej hypotékou krytých cenných papírů, kterých se zbavila těsně před vypuknutím krize v roce 2008.

„Ve finančním průmyslu se objevily problémy,“ okomentoval situaci pro Bloomberg Brian Frank, portfolio manažer ve společnosti Key Biscayne. „Na tomto trhu není strach ani žádná volatilita, tudíž kauza jako Deutsche Bank může investory donutit se zamyslet nad tím, že při tak vysokých valuacích by se nemělo obchodovat. Pro americký bankovní sektor není tato situace lehká, obzvláště když si uvědomíte, s jakými problémy se potýká další banka Wells Fargo.“

Merkelová zavřela Deutsche Bank kohoutky poslední záchrany

Zmatení kolem Deutsche Bank. Záchrana od vlády přijde?

Pravdou je, že nesnáze Deutsche Bank ohrožují další společnosti především v rámci finančního sektoru. Struktura její expozice a obchodních vztahů je nejlépe patrná z „pavouka“, který vytvořil Mezinárodní měnový fond.

Co se týče konkrétních čísel, index S&P 500 odepsal -0,77 %, což odpovídá 2154,67 bodům. Dow Jones spadl o -0,91 % až na 18 172,85 bodů. Nasdaq je níže o -0,8 %. Jeho konečná cena se zastavila na 5275,95 bodech.

Začátkem obchodního dne vykazovaly indexy mírný růst. Ten byl podpořen především výsledkem revize amerického HDP za druhý kvartál, která vykázala zlepšení z předchozích +1,1 % na +1,4 %. Proti poklesu je nezachránil ani růst na ropě. Brent během dneška poskočil o +0,76 % až na 49,06 USD/barel, WTI pak o +1,32 %, což odpovídá 47,67 USD.

Newsletter