Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Výsledky Applu jsou tu. Co čekat?

Apple dnes po uzavření Wall street oznámí výsledky za své třetí fiskální čtvrtletí, v jeho případě za tři měsíce končící 30. červnem. I přes již tak nízká očekávání může být dnešní večer pro akcie výrobce iPhonů mrazivý.

Investoři mají velmi opatrná očekávání, potvrzují prognózy Wall Street. Očekávají se tržby ve výši 42,2 miliardy dolarů, což by znamenalo 15% pokles oproti loňskému roku a to zejména vzhledem k předpokládanému 17% poklesu v prodejích iPhonů. Očekávaný zisk na akcii je 1,40 dolaru, což je o 24 % méně než před rokem. Všechny tyto očekávané poklesy samozřejmě dopadají na cenu akcií společnosti. Momentálně se pohybuje okolo 97 dolarů, což je úroveň, kde se pohybovala před dvěma lety. Měli bychom tedy očekávat ještě horší zprávy? Co by mohlo mít ještě vliv?

Sebrala nižší cena iPhone SE prodeje dražších modelů?

Analytici očekávají v počtu prodaných iPhonů ve srovnání se stejným obdobím před rokem velký pokles. Apple představil 4-palcový iPhone SE za výchozí cenu pouhých 400 dolarů. I když Apple podle odhadů Wall Street prodal 40 milionů iPhonů, překvapivě velká skupina kupujících se rozhodl pro model SE. Tržby Apple by tak mohly utrpět významný zásah.

Pokračuje silný růst tržeb za služby?

Vzhledem k tomu, že prodeje iPhonů začaly zpomalovat, CEO Applu Tim Cook začal klást důraz na příjmy ze služeb, které zahrnují vše od poplatků za iCloud po prodej aplikací, videí a hudby. Za čtvrtletí od ledna do března tyto tržby vyskočily o 20 procent na téměř 6 miliard dolarů. Tim Cook zdůraznil, že pokud porostou příjmy ze služeb, může růst i Apple a to i v případě, že neporostou tržby z prodejů zařízení. Jaká bude realita?

Čína větším vykřičníkem?

Čína bývala motorem růstu společnosti Apple. Prodeje do Číny se v loňském třetím fiskálním čtvrtletí zvýšily o 112 procent. V poslední době však tamní ekonomika zpomaluje a Applu roste na trhu stále silnější konkurence. Poslední čtvrtletí se prodeje Applu do Číny snížily o 26 procent. Přesto představovaly jednu čtvrtinu celkových tržeb společnosti. Pokud se problémy společnosti v Číně zhorší, investoři by mohli dostat obavy.

Co prodeje počítačů a iPadů?

Prodeje tabletů iPad klesly v posledním čtvrtletí o 19 procent a prodej počítačů Mac o 9 procent. Tyto dvě kategorie dávají dohromady pouze jednu čtvrtinu celkových tržeb z prodeje iPhonů, ale mohou působit jako rovnovážný faktor v případě, kdy prodeje telefonů dále klesnou. Jak zapůsobí tentokrát? Apple se snaží zvýšit prodeje iPadů se svou novou „Pro“ sestavou, populárních počítačů iMac pak modernizací. Jak jsou tato opatření účinná? Uvidíme již dnes po konci obchodování na Wall Street.

Newsletter