Výsledky eBay táhne silná platební divize PayPal, výhled zklamáním

Internetové aukční síni eBay vzrostly ve druhém čtvrtletí tržby meziročně o 13 procent na 4,37 miliardy dolarů a zaostaly za průměrným odhadem analytiků 4,39 mld. USD. Čist zisk vzrostl o necelých 6 % na 676 mil. USD, po očištění a přepočtu na akcii dosáhl 69 centů, o pouhý cent nad konsensem.

Firma zaznamenala nečekaně dobré výsledky v platební divizi PayPal, které pomohly překonat rostoucí konkurenci ze strany Amazonu a také dopady rozsáhlého kybernetického útoku. Firma v květnu oznámila, že hackeři ukradli z její databáze údaje všech 145 milionů aktivních uživatelů firemních služeb. Zpráva způsobila propad akcií firmy, které od dubna klesly o více než osm procent. Včera po zveřejnění výsledků nicméně titul v aftermarketu posílil o 1,5 %.

eBay zmizela data 145 milionů klientů. Druhá největší krádež v historii

Zklamáním je celoroční výhled společnosti, která za třetí čtvrtletí očekává tržby 4,3 až 4,4 mld. USD a očištěný zisk na akcii 65 až 67 centů. Analytici přitom odhadují (průměr v konsensu Bloomberg) zisk 70 centů na tržbách 4,42 mld. USD. Celoroční výhled tržeb společnost snížila z 18,5 mld. USD na 18,3 mld. USD.

Firmu zasáhla změna algoritmu internetového vyhledávače Google, která posunula výsledky eBay hlouběji v seznamu nalezených odkazů a zpomalila obchodování.

Kromě rostoucí konkurence se firma musela vypořádat s odchodem uznávaného ředitele PayPalu Davida Marcuse, který v červnu přešel do Facebooku.

„Měli jsme náročnou první polovinu roku s několika rušivými momenty,“ řekl analytikům finanční ředitel firmy Bon Swan. Hackerský útok a změna ve vyhledávači Google podle něj „měly okamžitý a dramatický dopad“.

Akviziční chutě na Wall Street sílí. Co se ještě vyplatí letos sledovat?

Newsletter