Výsledky Google: +20 % je investorům málo

Akcie internetového lídra zareagovaly až 6% propadem v prodlouženém americkém obchodování na výsledky, které zahrnují pětinový růst tržeb a šestinový vzestup placených kliků. Je patrné zvolnění, po firmě se prostě chce víc…

Google zakončil čtvrtletí se ziskem 6,35 dolaru na akcii při tržbách 16,52 miliardy dolarů. Dle konsensu ekonomů a analytiků dle Reuters se čekalo 6,53 dolaru a 16,57 mld. USD – tedy zklamání. Růst tržeb dosahuje rovných 20 %, placených kliků 17 % při výrazně vyšším 23,5% očekávání. Náklady na klik (CPC) klesly o 2 % při očekávání dvojnásobku.

Tlak na CPC nakonec nebyl tak tvrdý, jak analytici očekávali kvůli přesunu vyhledávání stále více na mobilní zařízení, což je pro Google a jeho reklamu dobrá zpráva přes sváteční nákupní sezónou před Vánoci.

Na tržby se nelze dívat také jednobarevně – promluvil do nich slabý dolar. Na druhé straně akcie Google na trhu Nasdaq výkonnostně vyčnívaly a pokles může být i zúčtováním v tomto směru. Za poslední rok titul zpevnil o 19 procent při růstu indexu Nasdaq o desetinu.

Včerejšek a dnešek jsou velkým dnem pro Google a jeho vedoucího konkurenta Apple na špici mobilního trhu.  Google nasadil vedle chytrého telefonu Nexus 6 (Apple nedávno uvedl iPhone 6) tablet Nexus 9 – včera – na což Apple dnes odpověděl uvedením iPad Mini 3 a iPad Air 2. Startující ceny nižších verzí jsou shodně na metě 399 dolarů. Vedle toho Google rozšiřuje „a la Amazon“ službu Google Express. Apple zase v pondělí spustí platby z iPhonu pod značkou „Apple Pay“. 

Šéf Applu: Nikdo jiný neumí tak úžasný mix hard a soft

Newsletter