Vystřídá Obamu medvěd?

Rok 2016 uzavře druhé funkční období současného prezidenta Spojených států Baracka Obamy. Kampaň potenciálních nástupců v pořadí 44. prezidenta je v plném proudu a někteří analytici již začínají přemýšlet o tom, jaký vliv bude mít tato změna na akciové trhy.

Jedním z nich je i hlavní makroekonomický stratég americké pobočky Societe Generale Larry McDonald. Dle jeho analýzy existuje 30% pravděpodobnost toho, že Baracka Obamu nevystřídá jen jeho oficiálně zvolený nástupce, ale rovněž i velký akciový „medvěd“.

V rámci historické analýzy tržní situace v době, kdy končila „doba vlády“ těch prezidentů, kteří se v Bílém domě udrželi po dobu dvou funkčních obdobích, ukázala, že se akciový index S&P500 propadl o minimálně 26 %, maximálně pak o 56 % (viz graf).

„Občas je propad trhů způsoben politickými fundamenty, jindy zase těmi ekonomickými. Faktem je, že za posledních padesát let, kdy končilo druhé funkční období zvolených prezidentů, jsme byli svědky v průměru 28 až 30% propadu trhů,“ přepisuje McDonaldova slova server CNBC.

Základy silné kontrakce jsou dle stratéga položeny během posledních šesti měsíců druhého prezidentského období. Tehdy jsou obavy ohledně nového prezidenta a jeho politiky ne nejvyšší úrovni a investoři pomalu začínají přehodnocovat své strategie. Dle McDonalda by možný pád příštího roku spojený s volbou prezidenta mohl mít zárodek na dluhovém trhu, odkud by se nervozita postupně přesunula do akcií.

Newsletter