Vystřízlivění z elektromobilového snu. Kdo (ne)věří akciím Tesla?

Elon Musk, zdroj: Depositphotos

Ještě před třemi měsíci se Tesla ve svých růstových výhledech tvářila sebevědomě, od té doby se však její akcie propadly o více než 50 %. Tento propad odráží rostoucí nervozitu ohledně poklesu poptávky v Číně a v Evropě jakožto dvou největších elektromobilových trhů světa. Na akciích i nákladech spojených s financováním se budou navíc dál podepisovat vyšší úrokové sazby, jelikož automobilová výroba zůstává jedním z kapitálově nejnáročnějších odvětví na světě.

Elon Musk je známý tím, že slibuje víc, než může splnit, a zatím ho to moc nestálo. Jeho dosud nejoptimističtější odhad byl, že během pár let stoupne objem dodávek o 50 %. Akcie Tesly však čelí čím dál větším potížím a jejich cena se už oproti maximu z listopadu 2021 propadla o 66 %. První přecenění Tesly způsobil růst úrokových sazeb, který má velké dopady hlavně v kapitálově náročných odvětvích, ale také u firem s přemrštěnou hodnotou akcií, mezi něž patří Tesla už celé roky. Za poslední tři měsíce ovšem klesly akcie Tesly o dalších 55 %. Nešlo jen o reakci na cenu kapitálu, teď už začíná trh v ceně zohledňovat i propad poptávky po elektromobilech.

Že čínská poptávka po elektrických vozech klesá, není žádná novinka. Mluví se o tom celý rok a odrazilo se to i na cenách akcií čínských výrobců elektromobilů. Situaci ještě zhoršil CEO komponentové divize VW Thomas Schmall, když prohlásil, že rychle rostoucí evropské ceny elektřiny snižují poptávku také v Evropě a vyšší ceny materiálů na výrobu baterií se promítají i do zvýšení cen elektromobilů. Podle Schmalla tak navzdory původním očekáváním vypadá dobře už jen situace na americkém trhu, a to díky přijatému protiinflačnímu zákonu. Spojené státy však představují z těchto tří významných trhů ten nejmenší. Vysoký očekávaný růst Tesly vychází z předpokladu, že se objem vyráběné elektřiny může rychle zvýšit a ceny zůstanou nízké, ovšem právě tento klíčový předpoklad teď vypadá dost nejistě.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

V delším časovém horizontu bude zpomalení poptávky po elektromobilech kvůli rostoucím cenám elektřiny znamenat, že bude mít konkurence víc času Teslu svým designem a výrobními procesy dohnat, a připravit ji tak o část výhody prvního na trhu. Vzhledem ke zpomalení, k němuž podle všeho dochází nejen u elektromobilů, ale obecně, lze jen těžko chápat konsensuální odhad, podle něhož dosáhnou tržby v roce 2023 výše 116 miliard dolarů, tedy o 39 % více. Taková očekávání evidentně nezohledňují ani nejnovější informace, ani pokles cen akcií.

Propad Tesly byl zajímavý zejména v době od začátku listopadu do začátku prosince, a to s ohledem na tehdejší relativně pozitivní vývoji na akciových trzích. Drobní investoři z řad klientů Saxo však patřili mezi čisté kupce. Za předpokladu, že je klientela Saxo reprezentativním vzorkem chování drobných investorů obecně, nastává situace, kdy instituční investoři začínají o výrobcích elektromobilů, jako je Tesla, uvažovat realisticky, zatímco drobní investoři dál věří nadějím a snům Elona Muska.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter